Exploring teacher talk across instructional context: A thematic analysis of EFL classrooms using SETT framework
Öğretim bağlamında öğretmen konuşmasını araştırmak: SETT çerçevesi kullanarak EFL sınıflarının tematik analizi
  1. Tez No: 962702
  2. Yazar: BAHAR AZAKLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de bir hazırlık programında var olan çeşitli dil becerileri derslerinde -dil bilgisi, yazma, dinleme ve konuşma ve okuma olmak üzere çeşitli dil becerileri derslerindeki öğretmen konuşmalarını araştırmaktadır. Steve Walsh'un Öğretmen Konuşmalarının Öz Değerlendirmesi (SETT) çerçevesi bir kılavuz olarak kullanılarak, öğretim biçimlerinin yüz yüze ve çevrimiçi derslerde nasıl farklılaştığını incelemektedir. Ayrıca, çalışma öğretmenlerin kendi söylemleri ile alakalı yansıma ve düşüncelerini ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Mevcut çalışma dört aşamalı bir veri toplama prosedürüne sahip olup, katılan beş yabancı dil öğretmeni ile nitel bir vaka çalışması olarak tasarlanmıştır. Öncelikle, katılımcılar SETT modeli hakkında bilgilendirilmek üzere kısa bir çalıştaya katılmış olup ardından ses kaydı sürecine başlamaları istenmiştir. Haftalık yansıma formları doldurularak, son hafta bütün katılımcıların iç görüşlerini paylaşabilmeleri adına bir grup tartışması düzenlenmiştir. Sınıf kayıtları, SETT modelinin etkileşimsel özellikleri ve pedagojik çıkarımları göz önüne alınarak, tematik analiz ile analiz edildi. Katılımcıların her hafta doldurdukları yansıyıcı görüş formları tematik analiz kullanılarak incelendi. Sonuç olarak, öğretmenlerin öğrencilere daha fazla etkileşim fırsatı sunmaları, öğrencilerin öğrenme deneyimlerini zenginleştirecek ve akademik başarılarını artıracaktır. Bu bağlamda, çevrimiçi derslerde öğretmenlerin mod geçişlerini doğru bir şekilde kullanarak, öğrenci etkileşimi ve katılımını en üst düzeye çıkarmaları önemlidir. Bu çalışma, yabancı dil öğretmenlerinin mesleki gelişimi ve kendi söylemlerine bağlı farkındalıklarını geliştirme açısından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study explores teacher talk across various English language skills lessons, namely grammar, writing, listening and speaking, and reading at a university preparatory program in Turkiye. Using Steve Walsh's Self Evaluation of Teacher Talk (SETT) framework as a guideline, the study aims to find out how instructional modes differ across face to face and online classes. Additionally, the current study aims to explore language teachers' reflections and perceptions of their own discourse. The study adopts a qualitative case study design with participants of five EFL teachers who took part in a four-phase data collection procedure. Firstly, the participants had a brief workshop on the SETT model. Then they were asked to start the audio recording process followed by weekly reflection forms. Finally, all participants had a group discussion with the researcher to share their insight. Classroom recordings were analyzed using Thematic Analysis with a focus on interactional features and pedagogical implications of the SETT model. Participants' reflections were analyzed thematically to discover distinctive patterns. As a result, providing teachers with more interaction opportunities for students will enrich students' learning experiences and increase their academic success. The study is significant for language teachers' professional development and their awareness of their own classroom discourse.