The influences of corporate social responsibility on customer loyalty of the hypermarkets in Iraq
Irak'ta kurumsal sosyal sorumluluğun müşteri sadakatine etkileri
- Tez No: 721408
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hipermarketlerin patlayıcı büyümesi ve aralarındaki şiddetli rekabet, son yıllarda ülkedeki en önemli değişikliklerden biri olmuştur. Bu bağlamda, hipermarket yöneticileri bu tüketicileri çekmek ve pazar paylarını artırmak için rekabet avantajının (CA) avantajını ve etkinliğini arıyorlar. Bu çalışma, kurumsal sosyal sorumluluk iletişiminin (reklam, sosyal medya, kurumsal web siteleri, halkla ilişkiler) Irak'ın hipermarketine müşteri sadakati üzerindeki etkisi hakkında bilgiye katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. KSS'nin Kurumsal Sosyal Sorumluluğu ilkesini ve uygulamalarını açıklamakla evrilerek başlar, ardından KSS'nin benzersiz bakış açılarından geçer. Bunu yapmak için nicel bir yaklaşım kullanılır ve önceden yapılan çalışmalardan bir anket anketi benimsenir. 384 katılımcıdan oluşan bir örneklem, Bağdat'taki en ünlü hipermarketler olan 3 hipermarketi (COZMO, GREEN APPLE VE AL-NHREEN ) sık sık ziyaret eder ve SPSS aracılığıyla istatistiksel analizler yapılır.
Özet (Çeviri)
The explosive growth of hypermarkets and the fierce competition between them has been one of the most important changes in the country in recent years. In this regard, hypermarket managers are looking for the edge and effectiveness of competitive advantage (CA) to attract these consumers and increase their market share. This study aims to contribute to knowledge about the impact of corporate social responsibility communication (advertising, social media, corporate websites, public relations) on customer loyalty to Iraq's hypermarket. It begins off evolved with explaining the principle and the practices of Corporate Social Responsibility of CSR, and then it crosses thru the one-of-a-kind perspectives of CSR. In order to do this a quantitative approach becomes used and asurvey questionnaire from in advance studies become adopted. A sample of 384 respondents frequent 3 hypermarkets (COZMO, GREEN APPLE and AL-NHREEN), the most famous hypermarkets in Baghdad and statistical analysis become performed thru SPSS.