Covid-19 pandemi sürecinde hastane öncesi acil sağlık hizmetleri yönetiminin değerlendirilmesi
Evaluation of pre-hospital emergency health services management in the covid-19 pandemic process
  1. Tez No: 721421
  2. Yazar: MURAT KAAN ESKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, İşletme, Healthcare Management, Emergency and First Aid, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmanın amacı hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinin çalışma prensibini incelemek, ülkemizdeki sistem hakkında bilgi vermek ve hastane öncesi acil sağlık hizmetleri yönetimine Covid-19 pandemi sürecinin etkileri hakkında bilgi vermektir. Araştırma, Covid-19 pandemi sürecinde hastane öncesi acil sağlık hizmetleri yönetiminin değerlendirilme sınırlarını kapsamaktadır. Hastane öncesi dışında diğer sağlık hizmet sınıfları çalışmanın kapsamı dışında tutulmuştur. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılmıştır. Bu görüşme tekniği ile araştırmacının görüşme öncesinde hazırladığı araştırma konusu ile ilgili soruları içinde barındıran bir protokol oluşturulmuştur. Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri alanında karar alıcı konumdaki yöneticilerle yapılan mülakatlar sonucunda, Covid-19 pandemi sürecinin hastane öncesi acil sağlık hizmetleri sunumunda normal döneme kıyasla iş yükünde artışa ve yorgunluğa sebep olduğu anlaşılmıştır. Hizmet sunumu sağlayan sağlık profesyonelleri bu süreçte fazlasıyla yorulurken, rutinde de iş yüklerinin fazla olması ve olağan dışı durumlarla uğraşıyor olmaları sebebiyle sürece adaptasyon sağlama konusunda gözle görülür bir zorlanma yaşamamışlardır. Bir anlamda, personelin bu tarz durumlara alışık olmaları sebebiyle hizmet sunumunda aksama yaşanmadığı anlaşılmıştır. Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri personeli yaşanan yoğunluğa rağmen acil yardım taleplerinin tamamını karşılamış, diğer talepleri ise ilgili birimlere yönlendirmiştir. Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri alanında karar alıcı konumdaki yöneticilerle yapılan mülakatlar sonucu gerek pandemi yönetimi gerekse yeni bir pandemi ya da afet durumuna karşı hazırlıklarla ilgili birçok farklı kurum ve kuruluşlarla gerekli iş birliklerinin yapıldığı, ülkemizin yeni bir pandemi ya da afet konusunda hazırlıklarını daima güncel tuttuğu ve bu tarz olaylara eskiye nazaran çok daha hazır olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the working principle of prehospital emergency health services, to give information about the system in our country and to inform the prehospital emergency health services management about the effects of the Covid-19 pandemic process. The research covers the evaluation limits of prehospital emergency health services management during the Covid-19 pandemic process. Other health care classes other than pre-hospital were excluded from the study. Semi-structured interview technique, one of the qualitative research methods, was used in the research. With this interview technique, a protocol was created that includes questions about the research subject prepared by the researcher before the interview. As a result of the interviews with the decision-making managers in the field of pre-hospital emergency health services, it was understood that the Covid-19 pandemic process caused an increase in the workload and fatigue in the provision of pre-hospital emergency health services compared to the normal period. While the health professionals who provide service got very tired in this process, they did not experience any visible difficulties in adapting to the process due to their workload and the fact that they were dealing with extraordinary situations in their routine. In a sense, it was understood that there was no disruption in service delivery because they were used to such situations. Despite the intensity experienced, the pre-hospital emergency health services personnel supplied all of the emergency aid requests and directed other requests to the relevant units. As a result of the interviews with the managers in the decision-making position in the field of pre-hospital emergency health services, it has been understood necessary cooperation has been made with many different institutions and organizations related to both pandemic management and preparations for a new pandemic or disaster , that our country always keeps its preparations for a new pandemic or disaster up-to-date, and It has been understood that he is much readier for such events than in the past.