Hipotiroidi olan bireylerde yorgunluk, depresyon ve yaşam kalitesi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of fatigue, depression and quality of life levels in i̇ndividuals with hypothyroidism
  1. Tez No: 721500
  2. Yazar: AYŞEGÜL MOĞULKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÖZKAN TUNCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, hipotiroidili bireylerde yorgunluk, depresyon ve yaşam kalitesi düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve analitik özellikte olan araştırma 5 Haziran 2021-5 Eylül 2021 tarihleri arasında Sivas Numune Hastanesi Dahiliye ve Endokrin klinik ve polikliniklerine başvuran, hipotiroidi tanılı ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 150 birey üzerinde yapılmıştır. Çalışma verileri; Birey Tanıtım Formu, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Piper Yorgunluk Ölçeği ve ThyDQoL-TR (Underactıve Thyroıd-Dependent Qualıty Of Lıfe Questıonnaıre) Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme ile toplanmıştır. Verilerin analizi bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for Social Sciences version 22) programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada hipotiroidili bireylerin yorgunluk şiddetinin orta (4.97±1.59), depresyon şiddetinin ise hafif (15.43±8.83) düzeyde olduğu ve yaşam kalitelerinin hipotiroidi tanısı konulmadan önceki durumlarına kıyasla olumsuz (-5.34±8.44) etkilendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between fatigue, depression and quality of life levels in individuals with hypothyroidism. The descriptive and analytical study was conducted on 150 individuals who were diagnosed with hypothyroidism and met the inclusion criteria, who applied to Sivas Numune Hospital Internal Medicine and Endocrine clinics and polyclinics between June 5, 2021 and September 5, 2021. Data were collected with Individual Description Form, Beck Depression Scale (BDI), Piper Fatigue Scale and ThyDQoL-TR (Underactıve Thyroıd-Dependent Qualıty Of Lıfe Questıonnaıre) Quality of Life Scale. The analysis of the data was done in computer environment using SPSS (Statistical Package for Social Sciences version 22) program. In the study, it was determined that individuals with hypothyroidism experienced moderate fatigue (4.97±1.59) and mild depression (15.43±8.83), and their quality of life was negatively affected compared to their pre-diagnosis of hypothyroidism according to the ThyDQoL-TR scale mean (-5.34±8.44).