İzmir ilindeki aile hekimlerinin şiddete maruz kalma düzeyleri ve başa çıkma yöntemleri
Levels of exposure to violence and coping methods of family physicians in İzmir province
- Tez No: 893774
- Danışmanlar: UZMAN HALİME SEDA KÜÇÜKERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu araştırmada İzmir şehrinde yer alan aile hekimlerinin şiddete maruz kalma seviyelerini ölçmek ve başa çıkma yöntemlerini araştırmak amaç olarak belirlenmiştir. Gereç ve Yöntem: Yapılan araştırma, tanımlayıcı kesitsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini İzmir ilinde görev yapan 1386 aile hekimi oluşturmaktadır. Çalışmamızın örneklem büyüklüğü %95 güven, %5 hata payı ile 300 kişi olarak hesaplanmıştır. İlçelerin sosyodemografik gelişmişlik düzeyleri Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı istatistiksel verilerine göre kategorileştirilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. İki grup arasındaki farklılık Non-parametrik verilerin analizinde Mann Whitney U testi ve Kruskal- Wallis testi ile; niteliksel verilerin analizinde ise Chi-square ve FisherExact testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this research, the aim was determined to measure the exposure levels of family doctors in Izmir to violence and to investigate coping methods. Materials and Methods: The research conducted is a descriptive cross- sectional study. The population of the study consists of 1,386 family physicians working in İzmir province. The sample size of our study was calculated as 300 people with a 95% confidence level and a 5% margin of error. The socioeconomic development levels of the districts were categorized according to the statistical data of the Ministry of Industry and Technology. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS 22.0 program. Differences between two groups were analyzed using the Mann-Whitney U test and the Kruskal-Wallis test for non- parametric data; and the Chi-square and Fisher's Exact test for qualitative data.