Music royalty payment scheme using blockchain technology
Blockchain teknolojisi kullanılan müzik royalty ödeme şeması
  1. Tez No: 721658
  2. Yazar: ALMIGDAD YAHYA IBRAHIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADIB HABBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Müziğin üretim ve dağıtım süreci, çok sayıda ticari kuruluş ve aracı içerir,bu büyük sıkıntılara neden olabilir. Telif hakkı ödemeleri, müziği başka kuruluş tarafından kullanıldığında sanatçılara ve bestecilere yapılan ödemelerdir. Telif hakkı ödemeleri söz konusu olduğunda, müzisyenlere göre , en önemlisi şeffaflık eksikliği ve ödeme gecikmeleri olan bir dizi zorlukla karşı karşıya gelir. Bu araştırma, telif ödemeleri sürecini idare etmek için yeni bir model, telif ödemelerinin idare edilmesinde şeffaflığı artıran ve ödemelerin gecikmesini azaltan bir model sunmayı amaçlamaktadır. Model, bir kolaylaştırıcı olarak blok zinciri kullanılarak tasarlandı, modeli barındırmak için gereken özelliklerin bir listesi, ardından bir konsept kanıtı olarak bir modül koleksiyonu tasarlandı ve geliştirildi. Daha sonra model hedefler kümesine göre doğrulandı ve söz konusu sorunların çözümüne nasıl katkıda bulunabileceğini ve nasıl iyileştirilebileceğini belirlemek için niteliksel olarak değerlendirildi. Araştırma ayrıca, güç dengesini müzik endüstrisinde önceden var olan güçlere veya blok zinciri gibi yeni ortaya çıkan teknolojilere kaydırabilecek böyle bir paradigmayı entegre etmenin bazı sonuçlarını da araştırıyor.
Özet (Çeviri)
The process of the production and distribution of music involves a large number of business entities and middlemen which can cause a great deal of issues. Royalty payments are payments made to musicians and composers when their work is used by other entities. When it comes to royalty payments, musicians face a slew of challenges, the most significant of which is a lack of transparency and payment delays. This research aims to introduce a new model to handle the process of royalty payments, a model that improves the transparency in handling royalty payments and reduces the delay of payments. The model was designed utilizing the blockchain as a facilitator, a list of features needed to accommodate the model then a collection of modules was designed and developed as a proof of concept. The model was then validated against the set of objectives and qualitatively evaluated to determine how it can improve and contribute to solving the mentioned issues. The research also investigates some of the ramifications of integrating such a paradigm, which can shift the balance of power towards previously existing powers in the music industry or towards emerging technologies such as blockchain.