Musictech is the new Fintech in the music industry
Musictech, müzı̇k sektöründe yenı̇ Fintech
- Tez No: 814959
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT KAMİL GUVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez, blok zincir teknolojisinin müzik endüstrisinin telif ödeme sistemi üzerindeki dönüştürücü etkisini incelemektedir. Mevcut karmaşıklık ve verimsizlik sorunları sanatçıların adil tazminat almasını engellemektedir. Blok zincir, şeffaflık, merkezsizleşme ve değiştirilemezlik sunarak çözümler sunmaktadır. Sanatçı-hayran etkileşimlerini mümkün kılarak, adil tazminat ve yeni gelir kaynakları sağlayarak, blok zincir endüstriyi demokratikleştirebilir, büyük plak şirketi egemenliğini azaltabilir ve yeniliklere teşvik edebilir. Zorluklar arasında, blok zincirin potansiyelinden tam anlamıyla yararlanmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Blok zinciri benimsemek, şeffaf, adil ve sürdürülebilir bir müzik ekosistemi yaratma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the transformative impact of blockchain technology on the music industry's royalty payment system. Current challenges of complexity and inefficiency hinder fair compensation for artists. Blockchain offers transparency, decentralization, and immutability as solutions. By enabling direct artist-fan interactions, fair compensation, and new revenue streams, blockchain can democratize the industry, reduce major label dominance, and foster innovation. Despite challenges, further research is needed to fully leverage blockchain's potential. Embracing blockchain can create a transparent, fair, and sustainable music ecosystem.