Development of dicyanomethylene-4H-pyran-based activatable fluorescent probes and photosensitizers
Disiyanometilen-4H-piran temelli floresan ajan ve aktivite bazlı teranostik ışığa duyarlaştırıcıların geliştirilmesi
  1. Tez No: 721660
  2. Yazar: EDA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAFACAN KÖLEMEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kanser, hücrelerin anormal büyümesini ifade etmek için kullanılır ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dünya çapındaki ölümlerin yaklaşık %16'sının kanserden kaynaklandığını bildirmiştir. Kemoterapi ve radyoterapi, en etkili kanser tedavileri olarak cerrahiyi geride bırakmıştır ve bu tedavilerin tümör büyümesini yavaşlatmada etkili olduğu kanıtlanmıştır. Kanserin erken teşhisi, yeni kanser tedavilerinin geliştirilmesinde çok önemlidir. Moleküler biyosensörler, erken kanser tespiti için moleküler bir görüntüleme yolu sağlar ve canlı hücrelerde tümör bölgelerini görüntülemek için çeşitli görüntüleme ajanları geliştirilmiştir. Tez kapsamında, kanser hücre dizilerinde Cu+ analitinin tespiti için disiyanometilen-4-piran (DCM) tabanlı bir floresan probu geliştirilmiştir. Aktivite bazlı teranostik ışığa duyarlılaştırıcılar (PS), aynı zamanda canlı hücre görüntüleme fırsatı ile kanser hücreleri üzerinde gelişmiş terapötik sonuç sundukları için fotodinamik terapide oldukça çekicidir. Bu çalışmanın ikinci bölümünde, basit modifikasyonlarla aktivitesi arttırılması hedeflenen PS eldesi için DCM floresan boyasının çekirdeğini ağır iyot atomu ile modifiye edilmiştir. DCMO-I adı verilen PS, HeLa kanser hücre hattında test edilmiş ve umut verici bir fototeranostik yapı iskelesi olduğu kanıtlanmıştı. Daha sonra, aktivite bazlı PS dönüşümü için Cys ile reaksiyona girdikten sonra verimli 1O2 üretme kapasitesi ve floresan tepkisi sergileyen bir sistein (Cys) ile aktive edilebilir PS de geliştirilmiştir. Üçüncü bölümde, kükürt atomu ana DCM iskeletine eklenmiş ve kükürt-DCM türevlerinin singlet oksijen üretme kapasiteleri ile birlikte fotofiziksel özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is used to express the abnormal growth of the cells and World Health Organization (WHO) reported that almost 16% of the worldwide deaths are caused by cancer. Chemotherapy and radiotherapy have surpassed surgery as the most effective cancer treatments. These treatments have proven effective in slowing tumour growth. Early detection of cancer is crucial in the development of new cancer treatments. Molecular biomarkers provide a molecular imaging pathway for early cancer detection. Several imaging agents are developed to image specific locations in living cells. In the first part of this thesis, a dicyanomethylene-4H-pyran (DCM) based fluorescent probe for the detection of Cu+ in cancer cell lines were developed. Activity-based theranostic photosensitizers (aPSs) are highly attractive in the scope of photodynamic therapy as they offer enhanced therapeutic outcome on cancer cells with a live cell imaging opportunity at the same time. In the second part of this study, we modified the long known fluorescent DCM core with a heavy iodine atom to get a PS that can be further converted to aPS after simple modifications. DCMO-I was tested in cell culture studies and proved to be a promising phototheranostic scaffold. Later, a cysteine (Cys) activatable PS based on the DCM core was developed, which exhibited remarkable 1O2 generation capacity and a turn-on fluorescence response after reacting with Cys. In the third part, sulfur was introduced into the DCM scaffold and singlet oxygen generation capacities along with photophysical properties of sulfur-DCM analogues were investigated.