Seyhan baraj gölünde dağılım gösteren sudak (Sander lucioperca)'ın bazı biyolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some biological characteristics of pike-perch (Sander lucioperca) distributed in Seyhan dam lake
- Tez No: 721663
- Danışmanlar: PROF. DR. CANER ENVER ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma kapsamında, Seyhan Baraj Gölü'nde mesleki ve amatör balıkçılığın hedef türlerinden biri olan Sander lucioperca' nın beslenme, büyüme ve üreme özellikleri incelenmiştir. Örnekler Seyhan Baraj Gölü'nden Eylül 2020 ve Ağustos 2021 ayları arasında monofilament sade uzatma ağlarıyla yapılan balıkçılık operasyonlarından elde edilmiştir. Elde edilen 378 adet sudak bireyleri laboratuvarda incelenmiş, regresyon tekniği ile boyca büyüme parametrelerinden L∞=50cm,K=0,301781 〖yıl〗^(-1) ve to=-0,04013 yıl olarak hesaplanmıştır. Yapılan mide içeriği analizlerinde ana besin gruplarının Teleost, Odonat ve Mysid olduğu tespit edilmiştir. Teleost' un türün beslenmesinde diğer besin gruplarına göre daha önemli olduğu tespit edilmiştir. GSI değerlerinin aylık değişimi, türün üreme döneminin nisan ve mayıs aylarında olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the feeding, growth and reproduction characteristics of Sander lucioperca, one of the commercial and amateur fishing fleet target species in Seyhan Dam Lake, were investigated. Fish specimens were collected from catches using monofilament monofilament gill nets in Seyhan Dam Lake from September 2020 to August 2021. The obtained 378 pike-perch individuals were examined in the laboratory, and the von Bertalanffy growth parameters were estimated to be L∞=50cm,K=0,301781 〖year〗^(-1) and to=-0,04013 year, using the regression technique. Teleost, Odonat and Mysid were detected in stomach content analysis. It has been determined that teleost is a more important food group than other food groups in the nutrition of the species. The monthly variation of GSI values reveals that the spawning season of the species is in april and may.