Afrikalı öğrencilerde oluşan Türkiye ve Türk dış politikası imajı
The image and Turkish foreign policy of Turkey in the eyes of African students
- Tez No: 721732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Uluslararası öğrenci hareketliliğinin yarattığı ekonomik ve sosyo-kültürel etkiler göz ardı edilmemesi gereken bir düzeye ulaşmıştır. Uluslararası öğrenci pazarından daha fazla pay almak için ülkeler arasında büyüyen bir küresel rekabet var. Türkiye Cumhuriyeti bu pazarın ana aktörlerinden biridir. Uluslararası öğrencilerin ülke tercihlerini etkileyen faktörlerden biri de ülke imajıdır. Bu araştırmanın amacı Türkiye'ye Afrika ülkelerinden eğitim görmeye gelen üniversite öğrencilerinde oluşan Türkiye ve Türk dış politikası imajı hakkında bilgi düzeylerini incelemektir. Öğrencilerde oluşan bu imajın incelenmesi amacı ile öğrencilerin gözünde Türk imajını oluşturan din, sosyo-kültürel yaşam tarzı, eğitim koşulları, ekonomik koşullar ve kariyer imkânları değişkenleri bakımından inceleme yapılarak öğrencilerdeki Türkiye imajı anlaşılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The economic and socio-cultural effects of international student mobility have reached a level that should not be ignored. There is a growing global competition between countries to get a larger share of the international student market. The Republic of Turkey is one of the main actors of this market. One of the factors affecting the country preferences of international students is the country image. The aim of this research is to examine the image and foreign policy of Turkey formed by university students who come to Turkey from African countries to study. With the aim of examining this image formed in students, it will be tried to understand the image of Turkey in students by examining the variables of religion, socio-cultural lifestyle, educational conditions, economic conditions and career opportunities that make up the Turkish image in the eyes of students.