The question of native American authenticity and the concept of cultural appropriation in children's literature
Çocuk edebiyatında yerli Amerikan gerçekliği sorusu ve kültürel yağmacılık
- Tez No: 721739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ÇÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çocuk edebiyatının, öğrenmenin temelini oluşturan eleştirel düşünme becerilerinin gelişimini geliştirmesi nedeniyle insan yaşamında önemli bir yeri vardır. Çocuk edebiyatı bireylerin yaşamlarında karşılaştığı ilk edebiyat türü olması ile birlikte, fikirlerin şekillenmesinde ve dünyaya anlam verilmesinde önemli bir role sahiptir. Bu yüzdendir ki, çocuk edebiyatı ideolojilerden yoksun bir yapıda değildir. Özellikle çok kültürlü edebiyat aracılığıyla, temsil edilen kültür yerine ana akım kültürün ideolojileri empoze edilir ve Yerli Amerikan edebiyatı bu konuda bir istisna değildir. Yerli Amerikan kültürünü betimleyen çok kültürlü çocuk edebiyatında oldukça fazla kültürel yağmacılık, klişeler, önyargılar mevcuttur. Bu nedenle yazılan çoğu kitap, Dorson'un tanımladığı gibi sahte folklördür. Bu çalışmada, yansıtılan Yerli Amerikan kültürünün gerçekliği ve kültürel yağmacılık analiz edilmektedir. Özellikle Yerli Amerikan kültürü dışındaki yazarlar tarafından kaleme alınan üç çocuk edebiyatı eseri; Goble tarafından yazılan Star Boy, Troughton tarafından yazılan How the Seasons Came, Martin tarafından yazılan The Boy who Lived with the Seals özgünlük açısından incelenmiştir. Sonuç olarak, popüler kültür ve Avrupa-Amerikalı okuyucu için daha çekici ve uygun kitaplar yaratmak için hikayelerin temalarının, karakterlerin ve birçok detayın değiştirildiği açıkça görülebilmektedir. Sözü edilen değiştirilmiş çocuk edebiyatı öykülerinin, sıklıkla Yerli Amerikalılara ait gerçek edebiyat olarak tanıtılması, kaçınılmaz olarak o kültürün yanlış anlaşılmasına ve yanlış tanıtılmasına yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Children's literature is significant because it enhances the development of critical thinking skills that provide the foundation of learning. Since it is the first form of literature that individuals encounter, it has an important role in shaping ideas and giving meaning to the world around them. That is why children's literature is not devoid of ideology. Especially through multicultural literature, mainstream culture's ideologies are imposed rather than the culture that is represented. Native American literature is no exception. Cultural appropriation, stereotypes, biases exist in multicultural children's literature that portrays Native American culture. Thus, the books which are created are“fakelore”rather than folklore, as introduced by Dorson. In this study, the Native American authenticity, cultural appropriation, imposition of American values, and fakelore are analyzed. Three books; Star Boy by Paul Goble, How the Seasons Came by Joanna Troughton, The Boy Who Lived with the Seals by Rafe Martin, which are written by especially the authors outside of Native American culture, are examined in terms of authenticity. As a result, it could be clearly seen that themes, characters, and many details of the stories have been changed in order to create more appealing and appropriate books for the popular culture and the European-American audience. Frequently, these modified children's literature stories are introduced as genuine Native American literature. And this situation inevitably leads to misunderstanding and misrepresenting that culture.