The analysis of conjunctions in the hard and soft domains of Scopus Index Journals using the Functional Theory
Fonksiyonel Teoriyi kullanarak Scopus Index Dergilerinin sert ve yumuşak alanlarında bağlaçların analiz
- Tez No: 721742
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAYEF JOMAA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bağlaçlar, bir metnin anlamlarını ayarlamanın yanı sıra sözcükleri, tümceleri, grupları ve paragrafları ilişkilendirmek için önemli birleştirici araçlardan biridir. Mevcut konunun (bağlaçların) önemini gösteren çok sayıda çalışma olmasına rağmen, metinde bağlaçların kullanımını çözümlemede Sistemik İşlevsel Dilbilimden (SFL) sınırlı sayıda çalışma yararlanmıştır. Bu çalışma, kimya, matematik, tıp ve fizik gibi sabit alanda yayınlanan makalelerde ve eğitim, dilbilim, felsefe ve sosyal bilimler gibi yumuşak alanda yayınlanan makalelerde kullanılan bağlaçların rolünü araştırdı. Bir derlem, mevcut çalışmanın nitel olarak analiz edilmesi için Halliday'in (2014) uyum sınıflandırması modelini temel alan, seçkin Scientific Journal Rankings (SJR) web sitesinden toplanan 80 makaleden (2017 ila 2021 yıllarında yayınlanmış) oluşur. Bulgular, özellikle genişletici ve detaylandırıcı bağlaçların, yumuşak alan araştırma makalelerinde, sabit alan makalelerinde bulunanlardan daha sık kullanıldığını, oysa artırıcı bağlaçların, sabit alan makalelerinde, makalelerden daha büyük olan sabit alan makalelerinde kullanılma eğiliminde olduğunu göstermiştir. yumuşak alan. Ayrıca, toplu olarak, Eğitim araştırma makaleleri, diğer yumuşak alan sistemlerine kıyasla bağlaçları kullanmada ilk sırada yer aldı. Sabit alana gelince, Tıp'a ait araştırma makaleleri, genel olarak bağlaçları kullanarak diğer sabit alan disiplinlerine göre üstünlük tespit etti.
Özet (Çeviri)
Conjunctions are one of the significant cohesive devices for relating words, clauses, groups, and paragraphs as well as adjusting the meanings of a text. Despite the fact of an excessive number of studies indicating the importance of the current issue (conjunctions), limited studies utilized the Systemic Functional Linguistics (SFL) in analyzing the use of conjunctions within the text. The present study explored the role of conjunctions utilized in the hard domain published articles like chemistry, mathematics, medicine, and physics, as well as the soft domain published articles like education, linguistics, philosophy, and social science. A corpus is comprised of 80 articles (published in the years 2017 to 2021) gathered from the distinguishable website Scientific Journal Rankings (SJR) taking Halliday's (2014) taxonomy of cohesion model base for the current study to be analyzed qualitatively. The findings showed that conjunctions especially extending and elaborating conjunctions are used in the soft domains research articles more frequently than what is found in the hard domain articles, whereas the enhancing conjunctions tend to be utilized in the hard domain articles bigger than the articles belong to the soft domain. Besides, in bulk, Education research articles came in the first rank in using conjunctions in comparison to other soft domain systems. As for the hard domain, the research articles that belonged to Medicine recorded identified superiority by using conjunctions, in general, over the other hard domain disciplines. The findings of the current study can be useful to the researchers, teachers, and students.