Alp ve kuzey disiplini kayak sporcularında dinamik denge, fonksiyonellik ve antropometrik özelliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of dynamic balance, functionality and anthropometric characteristics in alpine and nordic skiers
- Tez No: 721755
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA KÜRKÇÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
GİRİŞ: Sportif faaliyetlerde, sporcu performansını yüksek düzeyde tutabilmek ve aktivite sırasında oluşabilecek yaralanmaların önüne geçebilmek, bireyin dinamik denge yeteneği, fonksiyonellik düzeyi ve antropometrik yapısı ile yakından ilişkilidir. Farklı spor branşlarında bu parametreleri değerlendirmeye yönelik araştırmalar bulunmakla beraber, kayak sporcularında disiplinler arasındaki farka dayanarak aralarındaki ilişkileri ortaya koyan çalışmalar oldukça sınırlıdır. Biz bu çalışmada Alp ve Kuzey disiplini kayak sporcularının dinamik dengelerini, fonksiyonel performanslarını ve antropometrik özelliklerini değerlendirerek bu değerlerin birbirleri ile olan ilişkilerini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız 16-29 yaş aralığındaki lisanslı 29 Kuzey disiplini ve 33 Alp disiplini kayak sporcusu üzerinde yürütüldü. Katılımcıların demografik bilgileri ölçüm anketine kaydedilerek dinamik dengenin değerlendirilmesinde Y Denge Testi, fonksiyonelliğin değerlendirilmesinde Tek Bacak Sıçrama Testi kullanıldı. Katılımcılardan, alınan oturma yüksekliği, alt ekstremite uzunluğu, uyluk uzunluğu, bacak uzunluğu, uyluk çevresi ve bacak çevresi ölçümleri için Martin tip antropometre ve esnemeyen mezura kullanıldı. Sayısal değişkenlerin gruplara göre farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesinde Student t testi ya da Mann-Whitney U testi, ölçüm değişkenleri arasındaki doğrusal ilişkilerin incelenmesinde Pearson ya da Spearman Korelasyon Katsayısı kullanıldı. Alınan tekrarlı ölçümlerin güvenirliği için sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) hesaplandı. BULGULAR: Y Denge Testine ilişkin ölçüm sonuçları Kuzey disiplini kayak sporcularında, Alp disiplini kayak sporcularına göre anlamlı ölçüde fazla bulundu. Her iki grup arasında Tek Bacak Sıçrama Testi sonuçları anlamlı bir farklılık göstermezken (p=0,534), alt ekstremite uzunluğu, uyluk uzunluğu ve bacak uzunluğu ölçümleri Kuzey disiplini kayak sporcularında Alp disiplini kayak sporcularına göre anlamlı düzeyde fazla bulundu (sırasıyla; p=0,044, p=0,005, p=0,005). Dinamik denge ve fonksiyonellik arasındaki ilişki grup içi her iki kayak disiplini sporcularında ve disiplin ayrımı yapılmaksızın bütün kayak sporcularında pozitif yönde anlamlı bulundu. Alınan antropometrik ölçümler ile dinamik denge ilişkisi Alp disiplini kayak sporcularında ve disiplin ayrımı yapılmaksızın bütün kayak sporcularında sadece oturma yüksekliği ile dinamik denge arasında pozitif yönde anlamlılık gösterdi. Fonksiyonellik ile antropometrik ölçümler arasındaki ilişki Alp disiplini kayak sporcularında sadece bacak uzunluğu ile fonksiyonellik arasında pozitif yönde anlamlı bulunurken, disiplin ayrımı yapılmaksızın bütün kayak sporcularında alt ekstremite uzunluğu ve bacak uzunluğu, fonksiyonellik ile pozitif yönde anlamlı korelasyon gösterdi. SONUÇ: Bu çalışma, kayak sporcularında disiplinler arasında dinamik denge ve antropometrik ölçümlere ilişkin belirli farklılıkları ortaya koymuştur. Aynı zamanda kayak sporcularında dinamik denge, fonksiyonellik ve antropometrik ölçümlerin, disiplinler arası ve disiplin ayrımı olmaksızın birbirleriyle ilişkisini gözlemleyebilmek adına yol gösterici sonuçlar sunmuştur.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: In sports activities, keeping the performance of the athlete at a high level and being able to prevent injuries that may occur during the activity are closely related to the individual's dynamic balance ability, functionality level and anthropometric structure. Although there are studies to evaluate these parameters in different sports branches, studies that reveal the relations between them based on the difference between the disciplines in ski athletes are very limited. In this study, we aimed to evaluate the dynamic balance, functional performance and anthropometric characteristics of Alpine and Nordic skiers and to investigate the relations between these parameters. MATERIAL AND METHOD: Our study was carried out on 29 licensed Nordic skiers and 33 Alpine skiers aged 16-29. The demographic information of the participants was recorded in the measurement questionnaire, and the Y Balance Test was used to evaluate the dynamic balance, and the Single Leg Hop for Distance Test was used to evaluate the functionality. Martin type anthropometer and non-flexible tape measure were used for the measurements of sitting height, lower extremity length, thigh length, leg length, thigh circumference and leg circumference taken from the participants. Student's t test or Mann-Whitney U test was used to examine whether numerical variables differed according to groups, and Pearson or Spearman Correlation Coefficient was used to examine linear relationships between measurement variables. Intraclass correlation coefficient (ICC) was calculated for the reliability of repeated measurements. RESULTS: The measurement results of the Y Balance Test were found to be significantly higher in Nordic skiers than in Alpine skiers. The results of the Single Leg Hop for Distance Test showed no significant difference between the two groups (p=0,534). Lower extremity length, thigh length and leg length measurements were found to be significantly higher in Nordic skiers than in Alpine skiers (p=0,044, p=0,005, p=0,005, respectively). A significant positive correlation was found between dynamic balance and functionality in Alpine and Nordic skiers and in all skiers regardless of discipline. A significant positive correlation was found between sitting height and dynamic balance in Alpine skiers and in all skiers regardless of discipline. While only leg length was positively correlated with functionality in Alpine skiers, lower extremity length and leg length were positively correlated with functionality in all skiers regardless of discipline. CONCLUSION: This study revealed certain differences in dynamic balance and anthropometric measurements between disciplines in ski athletes. At the same time, this study presented guiding results in order to observe the relation between dynamic balance, functionality and anthropometric measurements in ski athletes without interdisciplinary and disciplinary distinctions.