Sosyal medya etkileyicilerinin güvenilirlik, çekicilik ve benzerliğinin satın alma tercihindeki rolü: Kozmetik sektöründe bir araştırma
The role of reliability, attraction and similarity of social media influencers in purchasing preference: A research in the cosmetics industry
- Tez No: 721786
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ AYŞE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sosyal medya platformlarında kullanıcıların da içerik üretmeye başlayıp hızla takipçi kazanmasıyla tüketiciler de üretici haline gelmiştir. Takipçisinin yüksek olmasının yanı sıra bazı özellikleri de taşıması gerekmektedir. Etki gücü yüksek kullanıcılar sosyal medya etkileyicileri, fenomen, nüfuzlu, etkileyici vb. olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada ise dijital etkileyici olarak adlandırılmıştır. Dijital etkileyicilerin tıpkı bir fikir lideri gibi tüketici davranışlarında etkili olması pazarlamacıların gözünden kaçmamıştır. İşletmelerin ve markaların dijital etkileyiciler ile iletişime geçerek pazarlama faaliyetlerinde kullanmaları son yıllarda trend haline gelmiştir. Bu bağlamda dijital etkileyicilerin tavsiyeleriyle birlikte kozmetik ve makyaj ürünlerinin tüketimi giderek artmaktadır. Çalışmanın temel hipotezi kozmetik/makyaj YouTuber veya Instagrammerlar'ın tüketiciler tarafından algılanan güvenilirlikleri, çekicilikleri, benzerliklerinin yanı sıra tüketicilerin ürün ilgilenimlerinin satın alma tercihinde etkisi olup olmadığını belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Consumers who are also social media users, turn into productors by producing concent, as a result of that they have followers quickly. They shouldhave some features in addition to high numbers of followers. Social media users who have great impact on people, are called as social media influencers, phenomenon, influencer, etc. In this work, they are called as digital influencers. Marketing men don't overlook that digital influencers have great impact on consumer for the last years behaviors, like a mastermind. It has been the lates trend firms and trademarks get in concant with digital influencers and they make of use them in marketing activities. In this regard, using of cosmetics and make-up products is increasing day by day with the help of digital influencers' advicez. The basic hypothesis of this work is to prove whether consumers find Youtubers and Instagrammers'reliable and attractive or before buying cosmetic's and make up products, what their similarities are and whether there is and impact of YouTubers's and Instagrammers' on consumers' preferences or not.