Motivations to follow influencers on instagram and their impact on behavioral intentions
Instagram etkileyicilerini takip etme motivasyonları ve onların davranışsal niyetler üzerine etkileri
  1. Tez No: 697006
  2. Yazar: İDİL TEKİNSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YOLBULAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dünyada sosyal medya kullanımının artması nedeniyle sosyal medya influencer'larının ve ürün sponsorlarının tüketiciler üzerindeki etkilerini anlamak önemlidir. Bu çalışma, hatırlı pazarlamanın tüketicileri sosyal medya aracılığıyla nasıl etkilediğinin prosedürünü araştırıyor. Aynı zamanda, tüketicinin algıladığı etkileyici güvenilirliğini ve bunun satın alma niyeti üzerindeki etkisini de incelemektedir. Bu tez, sosyal medya etkileyici değerine bağlı olarak entegre bir tüketici davranışsal niyetleri modeli önerir. Bu modeli test etmek için, en az bir influencer'ı takip eden Instagram kullanıcıları arasında çevrimiçi bir anket uygulandı. Bu tez, hangi motivasyonların davranışsal niyetler üzerinde daha iyi etkiye sahip olduğunu vurgulamayı amaçlamaktadır. Buna ek olarak model, influencer'ların niteliklerinin tüketim süreci üzerindeki etkilerini ve davranışsal niyetler üzerindeki etkisini daha iyi anlamaları için markaların ve pazarlamacıların desteklenmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the rise of social media usage in the world, it is important to understand the effects of social media influencers and their product endorsements on consumers. This study explores the procedure of how influencer marketing affects consumers through social media. Influencer's characteristics as motivations to follow them and the effect of those characteristics on consumer behavioral intentions are studied. It proposes an integrated model of consumers behavioral intensions depending on the social media influencer value. To test this model, an online survey has been applied between Instagram users who followed at least one influencer. This thesis aspires to highlight which motivations have a better effect on behavioral intentions. In addition, the model aims to help brands and marketers to better understand the impact of influencers' attributes on the consumption process and on behavioral intentions.