Seramik malzemeler ile üç boyutlu modellemeler kullanılarak temel fen bilimleri derslerine katkılarının irdelenmesi
Examination of the contributions to basic science courses by using three-dimensional modelings with ceramic materials
- Tez No: 721860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ZİYA HALEFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bilim ve Sanatın temelinde doğayı anlama çabası yatmaktadır. İnsanın, doğa karşısında yerini bulma ve hakim olma kaygısı, insanın gelişim ve değişim sürecine etki etmiş günümüz teknolojilerinin oluşmasında ki en önemli gücü oluşturmuştur. Bu arayışta ilk kullandıkları araç toprak olmuştur. Toprak, kil olarak seramik malzemenin ana hammaddesini oluşturmaktadır. Bunun içindir ki, öğrenim çağındaki her öğrencinin bilim ve sanatın temel yapılarını öğrenirken kendi zekalarına uygun alanları tanımalarını sağlayıp, bireysel farklılıklarını ortaya koyarak, bireysel gelişimlerine katkı sunabilecek en uygun sanat malzeme seramiktir. Seramik malzeme, plastiklik özelliğiyle değişime ve dönüşüme en uygun olan malzemedir. Bu malzeme, doğada kolayca bulunması ve biçimlendirmelerde yalın ve kolay anlatımıyla öğrenmeleri destekleyici, öğrenmelerin bütünleyici bir parçası olarak uygulamada yer almaktadır. Seramik malzemenin biçimlendirmelerde sağladığı kolaylık, sanatsal olarak yaratıcılığı desteklemekte ve öğrencilerin bireysel farklılıklarını ortaya çıkarmaya yardımcı olmaktadır. Bu çalışmanın öğrencilerin bilgi ve becerilerini geliştirmeyi eğitim aldıkları diğer derslerle bağ kurmalarını sağlayıp, algılama ve kavrama düzeylerini yükseltmelerine yardımcı olarak, temel fen bilimleri derslerine katkılarının irdelenmesine yönelik uygulama çalışmasına kaynaklık edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The effort to understand nature lies on the basis of science and Art. The anxiety of man to find his place in the face of nature and to dominate it has affected the development and change process of man and has created the most important power in the formation of today's technologies. The first tool they used in this quest was soil. Clay is the raw material of ceramic material. For this reason; While learning the basic structures of science and art, the most suitable art material that can contribute to their individual development by enabling each student at the age of education to recognize the fields suitable for their own intelligence, by revealing their individual differences, is ceramics. Ceramic material is the most suitable material for change and transformation with its plasticity. The easiness provided by the ceramic material in shaping supports artistic creativity and helps students to reveal their individual differences. It is thought that this study will be a source for the application study to examine the contributions of the students to the Basic Science courses by helping them to develop their knowledge and skills, to connect them with the other courses they are studying, and to help them increase their perception and comprehension levels.