ARCS-V motivasyon stratejilerinin öğrencilerin İngilizce dersi akademik başarı, kaygı ve motivasyon düzeylerine etkisi
The effect of ARCS-V motivation strategies on students' academic success, anxiety and motivation levels in English course
- Tez No: 721869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ DURSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu araştırmada ARCS-V motivasyon stratejilerinin öğrencilerin İngilizce dersi akademik başarı, kaygı ve motivasyon düzeylerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2017-2018 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde bir devlet ortaokulunda öğrenim görmekte olan 6.sınıf öğrencilerinden toplam 48 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada deneysel modellerden öntest-sontest kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırmanın deneysel desenini bir deney ve bir kontrol grubu oluşturmuştur. Çalışma kapsamına alınan konular deney grubunda ARCS-V motivasyon stratejileri kullanılarak işlenirken, kontrol grubunda ders kitabında önerilen yöntemlere bağlı olarak işlenmiştir. Araştırmada belirlenen alt problemlere ilişkin verileri elde etmek amacıyla hem nicel hem de nitel veri toplama araçları kullanılmıştır. Araştırmanın başında her iki gruba“İngilizce Başarı Testi”,“Çocuklarda Yabancı Dil Kaygı Ölçeği”ve“Eğitimde Motivasyon Ölçeği”öntest olarak, uygulamanın sonunda ise aynı test ve ölçekler sontest olarak uygulanmıştır. Araştırmada ayrıca araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu vasıtasıyla deney grubundaki gönüllü öğrencilerle görüşme yapılmıştır. Araştırmada elde edilen nicel verilerin analizinde SPPS 21.0 programı kullanılmıştır. Araştırmaya katılan deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin demografik özelliklerini belirlemek amacıyla frekans ve yüzde hesaplamaları yapılmıştır. Başarı testi geliştirilirken yapılan analizlerde TAP 6 programı kullanılmış, madde güçlük ve ayırt edicilik göstergeleri, varyans, standart sapma, çarpıklık ve basıklık, ortalama ve KR-20 hesaplamaları yapılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen nitel veriler MAXQDA programından yararlanılarak betimsel analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda ARCS-V motivasyon stratejilerinin uygulandığı deney grubu öğrencileri ile ders kitabında önerilen yöntemlere bağlı bir şekilde öğretimin gerçekleştirildiği kontrol grubu öğrencilerinin sontest başarı puanları arasında anlamlı farklılık tespit edilememiştir. Bunun yanı sıra grupların olumsuz değerlendirilme korkusu ortalama puanları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilememiş; iletişim kaygısı ve sınav kaygısı ortalama puanları arasında ise deney grubu lehine anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Ayrıca deney ve kontrol gruplarının özdeşleşmiş dışsal motivasyon ve motivasyonsuzluk boyutlarında gruplar arasında anlamlı farklılık tespit edilememiş, içe yansıtılmış dışsal motivasyon ve içsel motivasyon boyutlarında ise deney grubu lehine anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Çalışmada ayrıca ARCS-V motivasyon stratejilerinin uygulandığı deney grubu öğrencilerinin, İngilizce dersi başarıları, kaygı düzeyleri ve motivasyon düzeyleri ile ilgili öntest ve sontest puanları arasında anlamlı bir fark olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan analizler sonucuna deney grubunda yer alan öğrencilerin deneysel işlem sonrasında İngilizce dersi başarı testi puanlarında anlamlı bir artış olduğu tespit edilmiştir.“Çocuklarda Yabancı Dil Kaygı Ölçeği”nin olumsuz değerlendirilme korkusu ve sınav kaygısı boyutundan aldıkları öntest-sontest puanları arasında anlamlı farklılık olmadığı, iletişim kaygısı boyutunda ise anlamlı farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır.“Eğitimde Motivasyon Ölçeği”nin içe yansıtılmış dışsal motivasyon boyutundan aldıkları öntest-sontest puanları arasında anlamlı farklılık olmadığı, özdeşleşmiş dışsal motivasyon, motivasyonsuzluk ve içsel motivasyon boyutlarından aldıkları öntest-sontest puanları arasında anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Bununla birlikte ders kitabında önerilen yöntemlere bağlı bir şekilde öğretimin gerçekleştirildiği kontrol grubu öğrencilerinin, İngilizce dersi başarıları, kaygı düzeyleri ve motivasyon düzeyleri ile ilgili öntest ve sontest puanları arasında anlamlı bir fark olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Kontrol grubunda yer alan öğrencilerin deneysel işlem sonrasında İngilizce dersi başarı testi puanlarında anlamlı bir artış olmuştur.“Çocuklarda Yabancı Dil Kaygı Ölçeği”ve“Eğitimde Motivasyon Ölçeği”nin tüm alt boyutlarında ise anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada deney grubu öğrencilerinin ARCS-V motivasyon stratejilerinin kullanıldığı öğretim süreci hakkındaki görüşleri alınmıştır. Öğretim süreci hakkında on altı öğrenci ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerin analizi yedi tema çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin verdikleri yanıtlardan İngilizce dersine karşı genel olarak olumlu duygulara sahip oldukları ve derslerde yer verilen ARCS-V motivasyon stratejilerinin öğrencilerin derse karşı ilgileri, ders başarıları ve kişilerarası ilişkileri üzerinde olumlu etkilerinin olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca daha önceki İngilizce dersleri ile karşılaştırıldığında motivasyon stratejileri kullanılarak işlenen derslerin daha eğlenceli ve ilgi çekici olduğu, derslerde yarışmalara daha fazla yer verildiği, daha fazla ödül ile teşvik edildikleri ve daha çok oyun oynadıkları ve bu sayede derse ilgilerinin arttığı öğrenciler tarafından ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effects of ARCS-V motivation strategies on students' academic success, anxiety and motivation levels in English lessons. The research was carried out with a total of 48 students from 6th grade students studying at a public secondary school in the second semester of the 2017-2018 academic year. In the research, the pretest-posttest control group design, which is one of the experimental models, was used. The experimental design of the study consisted of an experiment and a control group. While the subjects included in the study were handled using ARCS-V motivation strategies in the experimental group, they were handled in the control group based on the methods suggested in the textbook. Both quantitative and qualitative data collection tools were used in order to obtain data regarding the sub-problems identified in the research. At the beginning of the study,“English Achievement Test”,“Foreign Language Anxiety Scale for Children”and“Academic Motivation Scale (Echelle de Motivation en Education)”were applied to both groups as pretest, and at the end of the application, the same tests and scales were applied as posttest. Volunteer students in the experimental group were also interviewed through a semi-structured interview form prepared by the researcher. SPPS 21.0 program was used in the analysis of the quantitative data obtained in the study. Frequency and percentage calculations were made in order to determine the demographic characteristics of the students in the experimental and control groups participating in the research. TAP 6 program was used to conduct the analyzes after the trial application of the achievement test; item difficulty and discrimination indicators, variance, standard deviation, skewness and kurtosis, mean and KR-20 calculations were carried out. The qualitative data obtained within the scope of the research were analyzed by using the MAXQDA program and using descriptive analysis method. As a result of the research, no significant difference could be found between the posttest success scores of the experimental group students to whom ARCS-V motivational strategies were applied and the control group students who were taught in accordance with the methods suggested in the textbook. In addition, no significant difference was found between the average scores of the groups for fear of negative evaluation. A significant difference was found between communication anxiety and test anxiety average scores in favor of the experimental group. In addition, no significant difference was found between the groups in the dimensions of identified extrinsic motivation and amotivation of the experimental and control groups, while a significant difference was found in favor of the experimental group in the dimensions of introjected extrinsic motivation and intrinsic motivation. In the study, it was also tried to determine whether there was a significant difference between the pretest and posttest scores of the students in the experimental group, in which ARCS-V motivational strategies were applied, in terms of their English course success, anxiety levels and motivation levels. As a result of the analysis, it was determined that there was a significant increase in the English course achievement test scores of the students in the experimental group after the experimental procedure. It was concluded that there was no significant difference between the pretest-posttest scores of the“Foreign Language Anxiety Scale for Children”in the fear of negative evaluation and test anxiety dimensions, and there was a significant difference in the dimension of communication anxiety. It was observed that there was no significant difference between the pretest-posttest scores of the“Academic Motivation Scale”in introjected extrinsic motivation dimension, but there was a significant difference between the pretest-posttest scores in identified extrinsic motivation, amotivation and intrinsic motivation dimensions. In addition, it was tried to determine whether there was a significant difference between the pretest and posttest scores of the control group students, who were taught according to the course book, related to their English course success, anxiety levels and motivation levels. There was a significant increase in the English course achievement test scores of the students in the control group after the experimental procedure. It was concluded that there was no significant difference in all sub-dimensions of the“Foreign Language Anxiety Scale for Children”and“Academic Motivation Scale”. In the research, the opinions of the experimental group students about the teaching process in which ARCS-V motivation strategies were used were taken. The analysis of semi-structured interviews with sixteen students about the teaching process was carried out within the framework of seven themes. From the answers given by the students, it is understood that they generally have a positive feelings towards the English lesson and that the ARCS-V motivation strategies included in the lessons have positive effects on the students' interest in the lesson, their success in the lesson and their interpersonal relationships. In addition, when compared to previous English lessons, it was stated by the students that the lessons taught using motivational strategies were more fun and interesting, more competitions were given in the lessons, they were encouraged with more prizes, they played more games, and thus their interest in the lesson increased.