Dielektrik ince filmlerin si fotodetektör aygıt performansına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of dielectric thin films on si photodetector device performance
  1. Tez No: 721899
  2. Yazar: LEVENT ÖZKARAYEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN BACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Nanotıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma Silisyum tabanlı fotodedektörlerde dielektrik ince filmlerin fotocevap ve karanlık akım gibi isterler üzerindeki etkisinin incelenmesini içermektedir. Silvaco yazılımı kullanılarak bilgisayar destekli modeller oluşturulmuş ve parametrik simülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Detektör fotocevap performansının artırılması noktasında dielektrikler için yansıtmazlık düzeyleri hesaplanmıştır. Silisyum ile olan uyum gözetilerek en başarılı yansıtmazlık performansı 1.87 kırma indisli Si3N4 ince filmden elde edilmiştir. Dielektrik – yarıiletken arayüzeyindeki yük yoğunluğunun ölçülmesi yolu ile pasivasyon performansları incelenmiştir. Bu anlamda kapasitans – voltaj ölçümleri için simülasyonlar yapılmış ve deneysel çalışmalar öncesinde teorik zemin oluşturulmuştur. Islak termal oksidasyon, PECVD ve arındırma ile kuru termal oksidasyon gibi metotlarla büyütülen SiO2 ince filmlerin pasivasyon performansları fotoiletkenlik ve kapasitans ölçümleriyle karşılaştırmalı olarak gerçekleştirilmiştir. Arındırma ile kuru oksitleme tekniğiyle büyütülmüş SiO2 ince filmlerin Silisyum tabanlı aygıtlar için en başarılı pasivasyonu sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This work contains the investigation of dielectric films effect on photoresponse and dark current in Silicon-based photodetectors. Computer-aided models were created using Silvaco software and parametric simulations were performed. Anti-reflection values were calculated for the dielectrics to increase the detector photo response performance. Considering the compatibility with Silicon, the most successful anti-reflection performance was obtained from Si3N4 thin film with refractive index of 1.87. Passivation performances were investigated by measuring the charge density at the dielectric-semiconductor interface. Simulations have been made for capacitance-voltage measurements and theoretical ground has been established before experimental studies. The passivation performances of SiO2 thin films grown by methods such as wet thermal oxidation, PECVD and gettering dry thermal oxidation were compared with photoconductivity and capacitance measurement results. It has been observed that SiO2 thin films grown by the gettering dry oxidation technique provide the most successful passivation for Silicon-based devices.