Terörizmle mücadelede radikalleşmeden geri dönüş uygulamaları
Deradicalization programs in counter-terrorism
- Tez No: 721924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENKER KORHAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'de terör örgütü üyelerine uygulanan radikalleşmeden geri dönüş uygulamalarına ilişkin genel bir anlayış sağlamaktır. Araştırma çerçevesinde Türkiye modelinin karşılaştırmalı bir incelemesi yapılmıştır. Bu kapsamda Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık vaka örnekleri olarak seçilmiş; ardından bu ülkelerin radikalleşmeden geri dönüş programları Türkiye örneğiyle kıyaslanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde kavramsal çerçeve ele alınmış; radikalleşme, radikalleşme süreci, şiddet içeren aşırıcılık, radikalleşme ile mücadele, radikalleşmeden geri dönüş ve radikalleşmeden geri dönüşte etkili olan faktörlere yönelik tartışmalar detaylı olarak incelenmiştir. İkinci bölümde radikalleşmeden geri dönüş programlarında kullanılan yöntemler ele alınmış ve örnek ülke olarak seçilen Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık'ın programları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise detaylı olarak Türkiye örneği ele alınmıştır. Bu kapsamda Türkiye'nin radikalleşmeyle mücadele politikası önleyici faaliyetler ve radikalleşmeden geri dönüş uygulamaları olmak üzere iki başlık altında analiz edilmiştir. Son olarak ise Türkiye'nin radikalleşmeden geri dönüş stratejisinin örnek ülkelere göre benzerlik ve farklılıkları, literatürdeki eksik alanlar ve gelecekteki çalışmalara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to provide a general understanding regarding the deradicalization programs applied to the members of terrorist organisations in Turkey. Within the framework of the study, a comparative examination of the Turkish model has been conducted. In this context, France, Germany and the United Kingdom were selected as exemplary countries; then their deradicalization programs are compared with the example of Turkey. In the first chapter of the study, the conceptual framework was discussed; radicalization, radicalization process, violent extremism, counter-radicalization, deradicalization and the discussions about the factors that are effective in deradicalization are examined in further detail. In the second chapter, the methods used in deradicalization are discussed and the deradicalization programs of France, Germany and the United Kingdom, which are selected as case examples, are examined. In the third chapter, the example of Turkey is discussed in greater detail. In this context, Turkey's counter radicalization policy has been analyzed under two topics as preventive activities and deradicalization program. Finally, the similarities and differences of Turkey's deradicalization strategy compared to the exemplary countries, the missing areas in the literature and the suggestions for future studies are included.