Bazı bitki özütlerinin antibakteriyel etkilerinin incelenmesi
Antibacterial of some plant extracts investigation of effects
- Tez No: 721950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM İSMET ÖZTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUAZZEZ GÜRGAN ESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada lavanta (Lavandula officinalis), hatmi (Althaea officinalis), sarı kantaron (Hypericum perforatum), defne (Laurus nobilis), yeşil çay (Camellia sinensis), böğürtlen (Rubus fruticosus), zeytin yaprağı (Olea europaea) ve maydanoz (Petroselinum crispum) bitkilerinden farklı çözücülerde elde edilen özütlerin Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis bakterileri üzerindeki antibakteriyel etkileri ölçüldü. Bu bitkilerin doğal olarak kurutulmuş halleri aktardan temin edilerek soxhlet ekstraksiyonu ile ve etanol, saf su, hekzan çözücüleri kullanılarak ekstrakte edildi. Agar kuyu difüzyon yöntemi ile 3 tekrarlı olacak şekilde antibiyogram tekniği uygulandı. Referans antibiyotikle karşılaştırıldığında yeşil çay, sarı kantaron, defne yaprağı, zeytin yaprağı, hatmi özütlerinin bakteriler üzerinde inhibisyon etkisi olduğu tespit edildi. Yeşil çay için en etkili çözünün saf su, diğer bitkiler için ise etanol olduğu, hekzanın bu bitkiler için Soxhlet ekstraksiyonunda uygun bir çözücü olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, the antibacterial activities of the extracts of lavender (Lavandula officinalis), epicalyx (Althaea officinalis), St. John's wort (Hypericum perforatum), daphne (Laurus nobilis), green tea (Camellia sinensis), blackberry (Rubus fruticosus), olive leaf (Olea europaea) and parsley (Petroselinum crispum) obtained by different solvents were tested on Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, and Enterococcus faecalis. The naturally dried plants were obtained from herbalist shops and their extracts were obtained using ethanol, distilled water, and hexane using Soxhlet extraction. Antibiogram technique was applied with agar well diffusion method in triplicates. Green tea, St. John's wort, daphne leaf, olive leaf and epicalyx extracts were determined to have inhibition effect on bacteria when compared with the reference antibiotic. The most effective solvent for green tea was distilled water and ethanol was the best for the other plants; while hexane was not an appropriate solvent for the Soxhlet extraction.