İhracat pazarlaması yazınına ilişkin bibliyometrik analiz
Bibliometric analysis of export marketing literature
  1. Tez No: 722011
  2. Yazar: ANIL YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT HAKAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Tez çalışması ihracat pazarlaması alanının gelişimini ve kavramsallaşmasını bibliyometrik analiz ile belirlemeye yöneliktir. Tezin birinci bölümü ihracat pazarlamasının tanımı ve genel kavramsallaştırılması incelenmiştir. İkinci bölümde ise bibliyometrik analiz yöntemi açıklanarak, ihracat pazarlaması ile doğrudan ve dolaylı olarak ilişkisi olan kavramlara yönelik yapılan bibliyometrik analizler incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise VOSviewer programı ile WOS'dan alınan veriler eş-kelime yaklaşımına göre analiz edilerek ihracat pazarlamasına ilişkin yayımlanan makale ve bildirilerin hangi ana tema ve kümelerde sınıflandığı belirlenmiş ve sonrasında görsel haritalama ile bu temaların birbirleriyle olan ilişkisi network olarak gösterilmiştir. Sonrasında ise elde edilen bulgular yorumlanmış ve sonuç kısmı yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis study aims to determine the development and conceptualization of the export marketing field with bibliometric analysis. The first part of the thesis examines the definition and general conceptualization of export marketing. In the second part, the bibliometric analysis method is explained and the bibliometric analyzes discuss the concepts that are directly or indirectly related to export marketing. In the third part, the data obtained from WOS are analyzed according to the co-word approach by VOSviewer program, and the main themes and clusters of the articles and papers published on export marketing were determined, and then the relationship of these themes with each other was shown as a network with visual mapping. Afterward, the findings were interpreted and the conclusion part was written.