Babür devrinde Fergana vadisi
Fergana valley in the Babür period
  1. Tez No: 722051
  2. Yazar: NİMETULLAH TURĞUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR TUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Babürname eseri yazıldığı tarihi itibariyle birçok edebi eser özelliğinde yazılmıştır. Babür bu eserinde yapmış olduğu seferlere yer vermiştir. Fergana'dan başlayıp Kabil'e kadar ki serüvenini Hindistan'a kadar devam ettirmiştir. Babür, Timur Devletinden sonra Fergana'da devletini kurarak, Maveraünnehir coğrafyasının tamamını idaresi altına almak için mücadele vermiştir. Özelikle burada Semerkant üzerinde hakimiyetini pekiştirmiştir. Fergana Vadisi coğrafi konumu itibariyle ve ikliminin etkisiyle birçok devletin sahip olmak istediği bir bölge olmuştur. Günümüzde stratejik önemini koruyan bölge Tacikistan, Kırgızistan ve Özbekistan sınırları içerisinde yer almaktadır. Fergana bölgesini Türk tarihine ait siyasi, ekomomik, sosyal vb. alanlarda değerler taşımaktadır. Bu çalışmamızda bölgede hakimiyet kuran Babür dönemini Babürname temelinde incelemeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The work of Baburname was written in manyliterary propertiesas of the date of its writing. Babur has included his expeditions in this work. He continued his adventure from Fergana to the Tribe, to India. After esatblishing his state in Fergana after the Timur State, Babür struggled to take over the entire Transoxiana geography. Especially here he consolidated his dominance over Samarkand. Fergana Valley has become a region that many states want to have due to its geographical location and the effect of its climate. The region, which maintains its strategic importance today, is located within the borders of Tajikistan, Kyrgyzstan and Uzbekistan. In the Fergana region, information was given on political and economic fields of Turkish history. With this study, the political and economic life of Babür, who established his domination in the region, was examined according to the work of Babürname.