Bilgisayar destekli eğitim programının 4-5 yaş okul öncesi çocukların görsel algı gelişimine etkisi
The effect of computer aided education program on the development of visual perception of preschool children aged 4-5
- Tez No: 722052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN KUŞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada, bilgisayar destekli eğitim programının yaşları 4 ile 5 arasında olan ve okul öncesi eğitimi veren bir ortaokula giden çocukların görsel algı becerilerine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, Konya ili, Selçuklu ilçesi bünyesinde bulunan bir ortaokula ait ana sınıflarından seçilen, yaşları 4 ile 5 arasında olan okul öncesi dönemdeki çocuklardan oluşmuştur. Araştırmanın deney ve kontrol grubu yirmişer kişilik okul öncesi çocuk gruplarıdır. Deney grubuna 13 hafta süren görsel algılarını desteklemeye yönelik“Bilgisayar Destekli Eğitim”programı uygulanmıştır. Bu eğitim programında görsel algının beş alt düzeyi (el-göz koordinasyonu, şekil sabitliği, şekil-zemin ayrımı, mekânda konum ve mekânsal ilişkiler) ele alınmıştır. Araştırmada deney ve kontrol grubundaki okul öncesi çocukların görsel algı becerilerini tespit etmek amacıyla“Frostig Görsel Algı Testi”kullanılmıştır. Bu araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS 26 kullanılarak çözümlenmiş ve istatistiksel veriler toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde Man-Whitney U testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Bu araştırmadaki bulgulara göre; bilgisayar destekli eğitim programı ile görsel algı eğitimi alan deney grubu okul öncesi çocukların son test puan ortalamalarının, kontrol grubu okul öncesi çocukların son test puan ortalamalarına göre istatistiksel olarak fark edilir miktarda yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the computer-assisted education program on the visual perception skills of children aged 4 to 5 and attending a secondary school providing pre-school education was investigated. The study group of the research consisted of pre-school children aged between 4 and 5 who were selected from the kindergartens of a secondary school in Konya province, Selçuklu district. The experimental and control groups of the research are groups of twenty preschool children each. The“Computer Aided Education”program was applied to the experimental group to support their visual perceptions, which lasted for 13 weeks. In this training program, five sub-levels of visual perception (hand-eye coordination, shape stability, figure-ground distinction, location in space and spatial relations) are discussed.“Frostig Visual Perception Test”was used to determine the visual perception skills of preschool children in the experimental and control groups. The data obtained as a result of this research were analyzed using SPSS 26 and statistical data were collected. Man-Whitney U test and Wilcoxon Signed Ranks test were used to analyze the data. According to the findings of this research; It was concluded that the post-test mean scores of the pre-school children in the experimental group who received visual perception training with the computer-assisted education program were statistically significantly higher than the post-test mean scores of the pre-school children in the control group.