Evliya Çelebi Seyahatnamesi'ne göre imâret müessesesi
Soup kitchen institution according to The Evliya Çelebi's bookof travel
- Tez No: 722050
- Danışmanlar: PROF. DR. HEATH LOVRY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı İmâret müessesesi'nin Osmanlı Devleti öncesi ve sonrasında ne olduğunu, yapısını, bölümlerini, imârette nelerin yenilip içildiğini ve imâretin hangi işlevleri yerine getirdiğini ortaya koymaktır. Bu amaç, Osmanlı coğrafyası içerisinde yer alan çeşitli bölgelerdeki farklılıkların arşiv belgelerinin analizi ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca hemen tüm Osmanlı coğrafyası ile ilgili elimizdeki en geniş ve önemli bir kaynak olan Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde geçen imâretlerin bir katalog çalışması da yapılarak 17. Yüzyıl Osmanlı Devleti'nin hemen hemen tüm bölgelerindeki imâretlerin isimleri, sayıları ve özellikleri belirtilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to describe what the soup kitchen institution was before and during the Ottoman State, its structure, divisions, functions as well as what was being drank and eaten there. This aim has been realized by analyzing the archival materials that reflect the regional differences of the Ottoman geography. Furthermore, I made use of Evliya Çelebi's Book of Travel which is the widest and most important source of information for the Ottoman geography in making a catalogue of soup kitchens – their names, numbers and attributes – in almost all regions of the Ottoman State during the 17th century.