Çevrimiçi lisansüstü öğrenenlerin uzaktan öğrenmeye yönelik tutumları ile sosyal kaygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relation between online graduate learners' attitudes towards distance learning and social anxiety
  1. Tez No: 722053
  2. Yazar: ÜMMÜHAN İÇME
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tezsiz Yüksek Lisans ve Eğitim Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans programlarına kayıtlı öğrenenlerin uzaktan öğrenmeye yönelik tutumları ve sosyal kaygıları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Aynı zamanda öğrenenlerin sosyal kaygıları ve e-öğrenmeye yönelik tutumlarının demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmanın evreni, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Eğitim Bilimleri Enstitüsü Tezsiz Yüksek Lisans programlarına kayıtlı öğrenenlerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise bu enstitülerde öğrenim gören 142 öğrenenden oluşmaktadır. Katılımcıların 80'i (%56,3) kadın; 62'si (%43,7) erkek öğrenenlerdir. Araştırma modeli olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, E-Öğrenmeye Yönelik Genel Bir Tutum Ölçeği ve E-Öğrenme Ortamları İçin Sosyal Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrenenlerin sosyal kaygıları ve e-öğrenmeye yönelik tutumları arasındaki ilişkiye bakıldığında negatif yönlü güçlü bir ilişkinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the attitudes towards distance learning and social anxiety of learners enrolled in Anadolu University Social Sciences Institute Non-Thesis Master's and Educational Sciences Institute's Master's programs. At the same time, it was examined whether learners' social concerns and attitudes towards e-learning differ according to demographic variables. The universe of the research consists of students enrolled in Anadolu University Institute of Social Sciences and Institute of Educational Sciences Non-Thesis Master's programs in the 2020-2021 academic year. The sample of the research consists of 142 learners studying in these institutes. 80 (56.3%) of the participants were women; 62 (43.7%) of them are male learners. The relational survey model was used as the research model. Personal Information Form, A General Attitude Towards E-Learning Social Anxiety Scale for E-Learning Environments were used as data collection tools. As a result of the research, when the relationship between the social anxiety of the learners and their attitudes towards e-learning was examined, it was determined that there was a strong negative relationship.