Ergenlerde serum adropin düzeylerinin obezite ve glikoz metabolizması, böbrek fonksiyonları, karaciğer fonksiyonları, kan kolesterol düzeyleri, tiroid düzeyleri, vitamin 25-OH-D3 düzeyi, obeziteye yanıt olarak vücutta oluşan kronik inflamasyon yanıtı ve hepatosteatoz ile ilişkisi
Obesity and glucose metabolism of serum adropin levels in adolescents, renal functions, liver functions, blood cholesterol levels, thyroid levels, vitamin 25-OH-D3 level,chronic inflammatory response in the body in response to obesity and its relationship with hepatosteatosis
  1. Tez No: 722208
  2. Yazar: İREM GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN DAĞ, UZMAN DİĞDEM BEZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Adipokinlerden biri olan adropinin yapılan çalışmalarda metabolik homeostazda önemli rol oynadığı; özellikle endotel hasarı ve glukoz metabolizması üzerinde etkili olduğu izlenmiştir. Çalışmamızda adropin düzeyini sağlıklı ve obez adolesanlar arasında karşılaştırmayı, adropinin glukoz ve kolesterol metabolizması, böbrek, karaciğer ve tiroid fonksiyonları, 25-OH-D3 düzeyindeki etkisi ile obezite komplikasyonları arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 10-18 yaş arasında, VKİ≥95 persantil olan 61 obez adolesan hasta grubunu, VKİ 5-85 persantil olan 27 sağlıklı adolesan ise kontrol grubunu oluşturdu. Obez adolesanları oluşturan grup, abdominal ultrasonografilerine göre hepatosteatozu olmayan, grade 1 ve grade 2 hepatosteatozu olan olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Katılımcıların antropometik ölçümleri yapıldı, VKİ, VKİ persantil, VKİ Z skoru hesaplandı. Açlık glukoz, insülin, hemoglobin A1c, üre, kreatinin, AST, ALT, GGT, CRP, total kolesterol, LDL-kolesterol, HDL-kolesterol, trigliserid, TSH, sT4, 25-OH-D3, hemogram düzeyleri çalışıldı, HOMA-IR hesaplandı. Adropin ölçümü ELISA yöntemiyle yapıldı. Çalışmamızın istatistiksel analizlerinde IBM SPSS Statistics 22 programı kullanıldı. Bulgular: Obez ve kontrol grubu yaş, boy, cinsiyet dağılımı açısından benzerdi. Obez ve kontrol grupları arasında adropin düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Karaciğerde steatoz varlığına ve düzeyine göre sınıflandırılan gruplar arasında adropin düzeyleri açısından anlamlı fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Adropin, one of the adipokines, has been shown to play an important role in metabolic homeostasis; It has been observed that it is especially effective on endothelial damage and glucose metabolism. In our study, we aimed to compare the level of adropin between healthy and obese adolescents, and to investigate the relationship between the effects of adropin on glucose and cholesterol metabolism, kidney, liver and thyroid functions, 25-OH-D3 level and obesity complications. Materials and Methods: In our study, 61 obese adolescents aged 10-18 years with BMI≥95 percentile constituted the group, and 27 healthy adolescents with BMI 5th to 85th percentile constituted the control group. Obese adolescents were divided into 3 groups according to their abdominal ultrasonography: without hepatosteatosis, with grade 1 and grade 2 hepatosteatosis. Anthropometic measurements of the participants were made, BMI, BMI percentile, BMI Z score were calculated. Fasting glucose, insulin, hemoglobin A1c, urea, creatinine, AST, ALT, GGT, CRP, total cholesterol, LDL-cholesterol, HDL-cholesterol, triglyceride, TSH, sT4, 25-OH-D3, hemogram levels were studied, HOMA-IR calculated. Adropin measurement was made by ELISA method. IBM SPSS Statistics 22 program was used in the statistical analysis of our study. Results: Obese and control groups were similar in terms of age, height and gender distribution. There was no statistically significant difference in adropin levels between the obese and control groups. There was no significant difference between the groups classified according to the presence and level of liver steatosis in terms of adropin levels (p>0.05).