Synthesis of coumarin-schiff base derivatives and investigation photochemical properties
Kumarin-Schiff bazı türevlerinin sentezi ve fotokimyasal özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 722266
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİFE SULTAN GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kumarinler, bitkilerde doğal olarak bulunan oksijen içeren heterosiklik organik bileşiklerin sınıfıdır. Kumarinler, bitkilerden izole edilebilir veya laboratuvarda sentezlenebilirler. Kumarinler, kozmetik, parfüm ve tarım endüstrilerinde kullanılmakta olup çeşitli biyolojik faaliyetlere sahip olarak bilinmektedir. Schiff bazları, hem organik hem de anorganik kimyada kullanılan önemli bir kimyasal bileşik haline gelmiştir. Schiff bazları, renklendirici madde, pigment ve yanı sıra ilaç endüstrisinde, ayrıca kompleks oluşturma kabiliyeti nedeniyle güçlü ligand olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, schiff bazlarına dayalı on yeni kumarin türevi tasalanıp sentezlenmiştir. Çalışmada, emisyon frekanslarını, Stokes kaymalarını ve çözücü etkisini tespit etmek için üç farklı çözücüde yeni bileşiklerin fotokimyasal özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Coumarins are a class of heterocyclic organic compounds consisting of oxygen, naturally exist in plants. They can be isolated from plants or synthesized in the laboratory. Coumarins have been known for possessing various biological activities along with the application in cosmetic, perfume and agricultural industries. Schiff bases have become an essential class of chemical compounds that have been employed in both organic and inorganic chemistry. Schiff bases have been used as coloring agent and pigment as well as in pharmaceutical industry and as strong ligand due to the ability of forming complexes. In this study, ten novel coumarin derivatives based on Schiff base were designed and synthesized. The study examined the photophysical properties for the new compounds in three different solvents to detect emission frequencies, Stokes shifts and the effect of solvents.