Futbolda bazı hücum parametrelerinin müsabaka sonucuna etkisi ve uluslararası bazı liglerin karşılaştırılması
The effect of some offense parameters on the result of the competition in soccer and comparison of some international leagues
- Tez No: 760892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN SUVEREN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İstatistik, Sports, Statistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Avrupa'nın büyük futbol ligleri ve Türkiye Futbol Liginin bazı hücum parametrelerinin müsabaka sonucuna etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini 2020-2021 sezonunda Avrupa'da bulunan futbol ligleri, örneklemini ise bu ligler içerisinden 5 büyük lig olarak tabir edilen“İngiltere Premier, Almanya Bundesliga, İtalya Serie A, İspanya La Liga, Fransa Ligue 1”ligleri ve Türkiye Süper Ligi oluşturmaktadır. Çalışmada, 3. bölgeye giriş, rakip ceza sahasına giriş sayısı, hedefi bulan şut, gol beklentisi sayısı, gol başına oluşturulan gol beklentisi oranı, başarılı pas sayısı, başarılı dribbling sayısı, 3.bölgede yapılan başarılı pas sayısının analizleri yapılmıştır. Veriler 2020-2021 yılında instatscout.com' adresinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the movement profile of major European football leagues and Turkish Football League and its effect on the competition result. The universe of the study is football leagues in Europe in the 2020-2021 season, and the sample is“England Premier, Germany Bundesliga, Italy Serie A, Spain La Liga, France Ligue 1”which are called 5 major leagues and Turkish Super League. In the study, numbers of entries to the attacking third, numbers of entering the opponent's penalty area, numbers of shot on goal, numbers of goal expectation, numbers of successful passes, numbers of successful dribbles, numbers of successful passes in attacking third and goal expectation rate per goal were analyzed. Data were obtained from 'instatscout.com' in 2020-2021.