Yerel yönetim yapılanmasında, kapasite gelişiminde toplumsal sermayenin yeri, İran ve Türkiye karşılaştırmalı analizi (1980-2019)
The role of social capital in local government structure and capacity development, a comparative analysis of Iran and Turkey (1980-2019)
- Tez No: 722375
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN TOPRAK KARAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Küreselleşme sürecinde; kamuda yerel yönetim hizmetlerinin etkili sunulmasında güçlü bir toplumsal sermayeye sahip olmak değerlendirilmesi gereken önemli bir fırsattır. Bu çalışmada, toplumsal sermaye ve yerelde kapasite gelişiminin etkisi konusu incelenmektedir. İnceleme konusu olan Türkiye ve İran ülkelerinin her ikisi de, müslüman ve komşu ülkedir. Güçlü birer merkeziyetçi devlet örgütlenmesine sahiptir. Bu yapılanmada ortaklıkları ise; siyasi açıdan Türkiye ve İran'ın tek Meclisli birer Cumhuriyet olmalarıdır. Her iki ülkede de demokrasiye yönelik bir devlet olmaktan bahsedilmektedir. Türkiye laik bir devlet, İran ise dini bir devlettir. Yaklaşık 1980'lerden bu yana her iki ülke de yönetimde yeni yapılanmalar geçirmişlerdir. Bu tezin konusu:“ Yerel Yönetim Yapılanmasında, Kapasite Gelişiminde Toplumsal Sermayenin Yeri, İran ve Türkiye Karşılaştırmalı Analizi (1980-2019)”dir. Dört bölümden ibarettır, Birinci Bölüm;“Toplumsal Sermaye, Tanımı”İkinci Bölüm;“Devlet Yönetimi Teşkilatı”Üçüncü Bölüm;“Toplumsal Sermaye İle Türkiye Ve İran'ın Yerel Yönetim Bağlantısı”ve Dorduncu Bölüm;“Türkiye Ve İran'da Toplumsal Sermayenin Göstergeleri”başlıkları altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the process of globalization, having a strong social capital in the effective delivery of local government services in the public sector is an important opportunity to be assessed. In this study, the effect of social capital and capacity development in the local are examined. Both Turkey and Iran that are subject of study, are Muslim and neighbor countries and both have a strong, centralized state organization. In terms of politics, both Turkey and Iran are one chamber Republic. Both countries are talking about being democracy-oriented states. Turkey is a secular state, (while) Iran is a religious state. Since about 1980s, both countries have undergone new restructuring in the administration. This doctoral thesis“The Role of Social Capital in Local Government Structure and Capacity Development, A Comparative Analysis of Iran and Turkey (1980-2019) ”consists of four parts and these are as follows: First Part:“Social Capital, Description”Second Part:“Government Administrative Organization”Third Part:“Local Government Connection Of Turkey And Iran With Social Capital”Fourth Part:“Social Capital Indicators On Turkey And Iran”.