Türkiye'de kayıt dışı ekonominin mali etkileri ve çözüm önerileri
The financial impacts of the informal economy in Türkiye and proposed solutions
  1. Tez No: 995787
  2. Yazar: FERHAT OK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
Özet
Kayıt dışı ekonomi, etkileri ülkelerin sınırlarını aşan ve küresel nitelik taşıyan önemli bir ekonomik sorundur. Genel olarak kayıt dışı ekonomi, yasal veya yasa dışı ekonomik faaliyetlerin devletin bilgisi ve denetimi dışında yürütülmesi olarak tanımlanmaktadır. Kayıt dışı ekonominin nedenleri, etkileri ve ölçülmesine ilişkin literatürde farklı yaklaşımlar bulunmaktadır. Kayıt dışı ekonomi oranları; ülkelerin eğitim düzeyi, sosyokültürel yapısı, değer yargıları, hukuk sistemi ve ekonomik gelişmişlik düzeyine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Kayıt dışı ekonomik faaliyetlerin olumlu etkileri sınırlı düzeyde kalırken, olumsuz etkileri daha belirgin ve yaygındır. Bu faaliyetler, kamu bütçesinin en önemli gelir kaynağı olan vergi gelirlerini azaltarak bütçe açığını artırmakta ve enflasyonist baskılara yol açarak mali yapı üzerinde yıpratıcı etkiler oluşturmaktadır. Bu çalışmada kayıt dışı ekonominin tanımı, unsurları, kapsamı, özellikleri ve ekonomik etkileri ele alınmış; kayıt dışı ekonomik faaliyetlerle etkin ve verimli bir biçimde mücadele edilebilmesi ve özellikle yıkıcı mali etkilerinin azaltılabilmesi amacıyla çeşitli politika önerileri geliştirilmiştir. Kayıt dışı ekonominin kontrol altına alınması; kaynak dağılımında etkinliğin sağlanması, sürdürülebilir ve istikrarlı ekonomik büyümenin gerçekleştirilmesi, fiyat istikrarının korunması, gelir dağılımında adaletin sağlanması, dış ekonomik dengenin güçlendirilmesi ve sürdürülebilir mali ve sosyal güvenlik politikalarının uygulanabilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The informal economy is a significant economic problem with effects that transcend national borders and have a global character. Generally, the informal economy is defined as economic activities, whether legal or illegal, conducted outside the knowledge and control of the state. The literature presents diverse approaches to the causes, effects, and measurement of the informal economy. Informal economy rates vary depending on a country's level of education, socio-cultural structure, values, legal system, and economic development level. While the positive effects of informal economic activities remain limited, their negative effects are more pronounced and widespread. These activities reduce tax revenues, the most important source of income for the public budget, increasing budget deficits and leading to inflationary pressures, thus having a damaging effect on the financial structure. This study examines the definition, elements, scope, characteristics, and economic impacts of the informal economy; and develops various policy recommendations to effectively and efficiently combat informal economic activities and, in particular, to mitigate their devastating financial effects. Bringing the informal economy under control is of great importance for ensuring efficiency in resource allocation, achieving sustainable and stable economic growth, maintaining price stability, ensuring fairness in income distribution, strengthening external economic balance, and implementing sustainable fiscal and social security policies.