Anaokullarında yürütülen rehberlik hizmetlerine ilişkin yönetici, öğretmen ve veli görüşlerinin incelenmesi
The analysis of administrator, teacher, and parent views on counseling services in kindergartens
- Tez No: 722388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH CAMADAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu araştırmada, anaokullarında yürütülen rehberlik hizmetlerine ilişkin yönetici, öğretmen ve velilerin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı'nda Rize il merkezi ve ilçelerindeki resmi ve bağımsız anaokullarında görev yapan yöneticiler (n=20), okul öncesi öğretmenleri (n=24) ve çocuğu anaokulunda eğitim gören veliler (n=23) olmak üzere toplam 67 katılımcı ile yürütülmüştür. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımına dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, rehberlik hizmetleri denildiğinde akıllara daha çok geliştirici rehberliğin geldiği anlaşılmıştır. Öğrencilerin; ilgilerinin, yeteneklerinin ve akademik ihtiyaçlarının tespiti ve geliştirilmesine yönelik daha çok bilişsel gelişim çalışmalarına, kişisel ve sosyal ihtiyaçlarının tespiti ve geliştirilmesine yönelik ise daha çok sosyal gelişim çalışmalarına vurgu yapıldığı belirlenmiştir. Öğrencilerin meslekleri tanımalarına ve meslekler ile ilgili fikir sahibi olmalarına yönelik daha çok meslek sahibi kişilerle/kurumlarla yapılan çalışmaların olduğuna değinilmiştir. Öğretmenlere ve yöneticilere yönelik daha çok kurum içi çalışmaların gerçekleştirildiği; velilere yönelik ise daha çok çocuk eğitimi/gelişimi hakkında bilgilendirme çalışmalarının yapıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate the views of administrators, teachers and parents on counseling services in kindergartens. The study was conducted with administrators (n=20) and pre-school teachers (n=24) employed in public and private kindergartens in Rize province districts and parents (n=23) whose children attended the kindergartens during the 2019-2020 academic year in Turkey. The total number of participants was 67. The study was conducted with the qualitative research method. The study data were collected with a semi-structured interview form developed by the author. The study findings demonstrated that the participants perceived developmental counseling when counseling services were mentioned. It was determined that cognitive development of the students should be prioritized for the identification and development of their interests, skills and academic requirements, and further social development studies should be conducted to identify and improve their personal and social needs. Previous studies have been conducted with professionals/institutions to inform the students about the professions. It was determined that most in-house studies were conducted with teachers and administrators, while others aimed to inform the parents about the education and development of their children.