Nazlı Eray'ın çocuk kitaplarında değerler eğitimi ve eserlerin Türkçe söz varlığı açısından incelenmesi
Values education in Nazlı Eray's children's books and examining the works in terms of Turkish vocabulary
- Tez No: 722389
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM KÜRŞAD YANGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Çalışmanın amacı Nazlı Eray'ın çocuklara yönelik olarak kaleme almış olduğu eserleri değerler eğitimine ve Türkçe söz varlığına katkısı bakımından incelemektir. Bu bağlamda çalışmada Frej Apartmanı'nın Esrarı, Büyülü Beyoğlu (İki Kafalı Topaç Villy), Gece Çiçeği İstanbul, Karga Feramuz'un Aşkı, Bir Böcek Sevdim, Billur Ahtapot ile Mor İnci ve Gören Gözler Duyan Kulaklar eserleri incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi tekniği kullanılmıştır. Çalışmada ele alınan eserler değerler bakımından incelenirken Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı'nda yer alan“adalet, aile birliğine önem verme, bağımsızlık, barış, bilimsellik, çalışkanlık, dayanışma, duyarlılık, estetik, dürüstlük, özgürlük, eşitlik, sevgi, saygı, sorumluluk, tasarruf, vatanseverlik ve yardımseverlik”değerleri kullanılmıştır. Belirlenen çocuk edebiyatı eserlerinin Türkçe söz varlığına yapmış oldukları katkı incelenirken deyim, atasözü, kalıp sözcük, yansıma sözcük ve ikilemeler ele alınmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular neticesinde Frej Apartmanı'nın Esrarı eserinde 39, Büyülü Beyoğlu (İki Kafalı Topaç Villy) eserinde 33, Gece Çiçeği İstanbul eserinde 36, Karga Feramuz'un Aşkı eserinde 51, Bir Böcek Sevdim eserinde 16, Billur Ahtapot ile Mor İnci eserinde 29, Gören Gözler Duyan Kulaklar eserinde 19 değer tespit edilmiştir. İncelenen eserlerde yardımseverlik f(42), sevgi f(37) ve özgürlük f(32) değerleri en çok karşılaşılan değerler olarak karşımıza çıkarken bağımsızlık, barış ve vatanseverlik değerleri ile ilgili bulgulara eserde rastlanılmamıştır. Çalışma sonuçlarında elde edilen bulgular neticesinde Frej Apartmanı'ının Esrarı eserinde 229, Büyülü Beyoğlu (İki Kafalı Topaç Villy) eserinde 336, Gece Çiçeği İstanbul eserinde 384, Karga Feramuz'un Aşkı eserinde 562, Bir Böcek Sevdim eserinde 358, Billur Ahtapot ile Mor İnci eserinde 354, Gören Gözler Duyan Kulaklar eserinde 489 Türkçe söz varlığı unsuru tespit edilmiştir. Türkçe söz varlığı unsurlarını (deyim, atasözü, yansıma söz, ikileme, kalıp söz) tablolar halinde sunulmuştur. Nazlı Eray'ın çocuk kitaplarının değerler öğretimi ve Türkçe söz varlığı bağlamında kullanılmasına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the works written by Nazlı Eray for children in terms of their contributions to values education and Turkish vocabulary.In this context, the works of Frej Apartment's Mystery, Enchanted Beyoğlu (Two-Headed Topaç Villy), Night Flower Istanbul, Karga Feramuz's Love, I Loved an Insect, Crystal Octopus and Purple Pearl and Seeing Eyes Hearing Ears are discussed.Document analysis technique, one of the qualitative research methods, was used in the research. While the works discussed in the study are examined in terms of values, the“justice, giving importance to family unity, independence, peace, scientificness, industriousness, solidarity, sensitivity, aesthetics, honesty, freedom, equality, love, respect, responsibility, thrift, patriotism and helpfulness”values were used.While examining the contribution of the determined children's literature works to the Turkish vocabulary, idioms, proverbs, stereotypes, reflection words and reduplications were discussed. As a result of the findings obtained from the study, 39 in the Secret of Frej Apartment, 33 in Magical Beyoğlu (Two-Headed Topaç Villy), 36 in Night Flower Istanbul, 51 in Crow's Love Feramuz, 16 in Billur Octopus and Purple Pearl in business. In the Eyes Hearing, Eyes Hearing, and Ears study, 29, 19 values were determined.While the values of benevolence f(42), love f(37) and freedom f(32) are the most common values in the analyzed works, no findings related to the values of independence, peace and patriotism were encountered. As a result of the findings obtained in the results of the study, 229 in the book The Mystery of Frej Apartment, 336 in the work of Magical Beyoğlu (Two-Headed Topaç Villy), 384 in the work of Night Flower Istanbul, 562 in the work of Crow Feramuz's Love, 358 in the work I Loved an Insect, 358 in the work of Billur Octopus and Purple Pearl. 354 elements of Turkish vocabulary were identified in his work, Eyes that See, Hears, and 489 elements of Turkish vocabulary. Turkish vocabulary elements (idiom, proverb, reflection word, reduplication, formulaic word) are presented in tables. Suggestions for the use of Nazlı Eray's children's books in the context of teaching values and Turkish vocabulary are presented.