From urban entrepreneurialism to municipal entrepreneurialism: The case of social projects in İzmir Metropolitan Municipality
Kentsel girişimcilikten belediye girişimciliğine: İzmir Büyükşehir Belediyesinde sosyal projeler örneği
- Tez No: 722395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL BAYIRBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
1920'lerde Max Weber'in etkisi altında işletmeler, girişimciler ve girişimcilik fonksiyonları araştırılmaya başlanmıştır. O günden bugüne akademisyenler“girişimcilik”üzerine çalışmalar gerçekleştirmektedir. 1990'lardan itibaren ise“sosyal girişimcilik”kavramı hem akademisyenlerin hem de özel sektör ve kamuoyunun dikkatini çekmektedir. Son yıllarda Türkiye'de de ilgi görmeye başlayan sosyal girişimcilik hala ülke için yeni bir kavramdır. Her ne kadar tanımı üzerinde bir fikir birliği olmamasına rağmen sosyal girişimcilik çalışmaları hızla artsa da bu konu yerel yönetim perspektifinden nadiren tartışılmıştır. Bu yüksek lisans tezi, yerel yönetimlerin sosyal girişimciliğe nasıl yaklaştığını ve İzmir Büyükşehir Belediyesi örneğinde kentsel girişimciliğin belediye girişimciliğine nasıl dönüştüğünü daha iyi anlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma kapsamında, Ahmet Piriştina, Aziz Kocaoğlu ve Tunç Soyer'in başkanlık dönemlerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin belediye girişimciliğine ilişkin politika ve eylemleri ile İzmir'deki sosyal girişimcilik ekosistem dinamikleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Enterprises, entrepreneurs, and entrepreneurial functions have started to be studied in the 1920s under Max Weber's influence. From that day to today, scholars have studied“entrepreneurship”and since the 1990s“social entrepreneurship”has drawn the attention of scholars, the private sector, and the public in general. In recent years, social entrepreneurship has received attention also in Turkey; however, it is still a new concept for the country. Although there seems not to be consensus on the definition and social entrepreneurship studies have proliferated, it has rarely been discussed from a local government perspective. This Master's thesis seeks to develop a better understanding of how local governments approach social entrepreneurship and how urban entrepreneurialism changes into municipal entrepreneurialism in the case of İzmir Metropolitan Municipality. In the scope of this study, the policies and actions of the İzmir Metropolitan Municipality regarding municipal entrepreneurialism during the presidency periods of Ahmet Piriştina, Aziz Kocaoğlu and Tunç Soyer and the social entrepreneurship ecosystem dynamics in İzmir will be examined.