Kurumsal yönetim ve finansal performans ilişkisi: Irak Borsası'nda bir uygulama
Corporate governance and financial performance relationship: Iraqan application in the exchange
  1. Tez No: 722397
  2. Yazar: ABDULRAHMAN AL-DOORI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda dünya çapında şirketlerde yaşanan muhasebe skandalları ve finansal başarısızlıklar hem ülke ekonomilerinde hem de küreselleşme nedeniyle diğer ülkelerin ekonomilerinde kayıpların yaşanmasına neden olmuştur. Bu durum şirket yönetimlerinin kalitesinin sorgulanmasını sağlamıştır. Şirketlerin iyi yönetilmesine yönelik çabalar kurumsal yönetim kavramı ile ifade edilmiş ve iyi bir kurumsal yönetimle oluşturulan etkili bir yönetim yapısının, şirketlerde finansal performansı arttırdığına yönelik bulgular tespit edilmiştir. Bu tez çalışmasının amacı Irak'ta kurumsal yönetim faktörlerinin etkili olup olmadığını ve şirketlerin finansal performansını arttıran kurumsal yönetim faktörlerini tespit etmektir. Bu amaçla tezin uygulama bölümünde 2011-2019 yıllarında Irak Borsası'nda işlem gören 51 şirketin 9 dönemlik verileri ile oluşturulan 459 şirket/yıl verisi kullanılmıştır. Şirketlerin finansal performanslarında kurumsal yönetim faktörlerinin etkisi Dengeli Panel Veri Tekniği ile analiz edilmiştir. Şirketlerin finansal performans ölçümünde geleneksel performans ölçütlerinden biri olan aktif karlılık oranı (Return On Assets – ROA) kullanılmıştır. Çalışmada kurumsal yönetimin önemli bir göstergesi olan yönetim kurulu yapısı ve sahiplik yapısına ilişkin bilgiler ise şirketlerin kurumsal yönetim yapısını ölçmek için kullanılmıştır. Yönetim kurulunun yapısına ilişkin değişkenler; yönetim kurulu büyüklüğü, yönetim kurulu yıllık toplantı sayısı, yönetim kurulunda yer alan bağımsız üye oranı ve kadın üye oranı olarak belirlenmiştir. Sahiplik yapısı ise halka açıklık oranı ile ölçülmüştür. Ayrıca şirketlerin finansal performansını etkilemesi muhtemel olması sebebiyle şirket büyüklüğü değişkeni (toplam aktifler) modele kontrol değişkeni olarak dahil edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda Irak'ta şirketlerin finansal performansını arttıran kurumsal yönetim faktörleri yönetim kurulunda yer alan kadın üyelerin oranı ve halka açıklık oranı olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, accounting scandals and financial failures in companies around the world have caused losses both in the national economies and in the economies of other countries due to globalization. This situation has led to the questioning of the quality of company management. Efforts for good management of companies have been expressed with the concept of corporate governance and findings have been determined that an effective management structure created with good corporate governance increases financial performance in companies. The aim of this thesis is to determine whether corporate governance factors are effective in Iraq and the corporate governance factors that increase the financial performance of companies. For this purpose, in the application part of the thesis, the data of 459 companies/year, which was created with the 9-period data of 51 companies traded in the Iraqi Stock Exchange between 2011-2019, was used. The effect of corporate governance factors on the financial performance of companies has been analyzed with the Balanced Panel Data Technique.. Return on Assets (ROA), which is one of the traditional performance measures, is used in the financial performance measurement of companies. In the study, information on the structure of the board of directors and ownership structure, which are important indicators of corporate governance, was used to measure the corporate governance structure of companies. Variables related to the structure of the board of directors; the size of the board of directors, the number of annual meetings of the board of directors, the rate of independent members in the board of directors and the rate of female members. Ownership structure was measured by free float ratio. In addition, the company size variable (total assets) is included in the model as a control variable, as it is likely to affect the financial performance of the companies. As a result of the analysis, the corporate governance factors that increase the financial performance of companies in Iraq have been determined as the ratio of female members in the board of directors and the free float ratio.