The role of random noise on efforts in group contests
Grup yarışmalarında şansın efor üzerine etkisi
  1. Tez No: 722433
  2. Yazar: MERVE İNTİŞAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜRÜVVET İLKNUR BÜYÜKBOYACI HANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, şans varyansının bireysel yarışmalarda ve üç farklı grup yarışmasında, mükemmel ikameler, en iyi atış ve en zayıf halka, efor seçimlerini nasıl etkilediğini teorik ve deneysel olarak inceliyoruz. Katılımcılar, derecelendirmeli bireysel yarışmalarda yüksek bir ödül değeri veya düşük bir ödül değeri için yarışırlar. Teorik model, bireysel eforun ödülün değeri ile arttığını, ancak şans varyansı ile azaldığını öngörmektedir. Deneyimiz, bireysel yarışmada, teorik olarak tahmin edildiği gibi düşük ödül değeri için yarışan oyuncuların şansın varyansı arttıkça eforlarını azaltmaktadır. Teorik tahminin aksine, şans varyansın yüksek ödül değeri için yarışan bireylerin eforları üzerinde hiçbir etki yoktur. Grup yarışmaları için, her grubun iki heterojen oyuncusu vardır: Bir tane yüksek ödül değerlemesi olan güçlü oyuncu ve bir tane düşük ödül değerlemesi olan zayıf oyuncu. Teorik model, en iyi atış yarışmalarındaki zayıf oyuncular hariç tüm grup yarışmalarında şansın varyansı artarken hem güçlü hem de zayıf oyuncuların eforlarının azalmasını öngörmektedir. Teorik beklentinin aksine, mükemmel ikameler ve en zayıf halka yarışmalarında şans varyansının hem güçlü hem de zayıf oyuncuların eforları üzerinde bir etkisi yoktur. Beklentimize uygun olarak, en iyi atış yarışmasında şansın varyansı arttıkça güçlü oyuncuların eforları azalır. Tahminin aksine, zayıf oyuncuların efor seçimleri hem yüksek hem de düşük şans varyansları altında 0'dan yüksektir ve eforları şans varyansı ile azalmaktadır. Son olarak, şans varyansının etkisiyle yarışmacıların eforlarının bireysel yarışmalardan grup yarışmalarına nasıl farklılaştığını karşılaştırıyoruz. Tüm grup yarışmalarında oyuncular bireysel yarışmalarda olduğu kadar efor harcamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
We theoretically and experimentally study the effect of random noise on effort level in individual and three different types of group contests: perfect-substitutes, best-shot, and weakest-link. Subjects compete for either a high prize value or a low prize value in individual contests. The theoretical model shows that individual effort increases with prize value but decreases with noise variance. Our experiment finds that in individual contests, subjects who compete for a low prize decrease their efforts as noise variance rises, as theoretically predicted. Contrary to the theoretical prediction, there is no effect of noise variance on the efforts of subjects who compete for a high prize. For group contests, each group has two heterogeneous players, one with a high prize valuation, named as a strong player, and one with a low prize valuation, named as a weak player. The theoretical model predicts both strong and weak players' efforts decrease while noise variance increases in all group contests, except for weak players in best-shot contests. Our experimental analysis could not confirm the theoretical predictions for perfect-substitutes and weakest-link contests. We find no effect of noise variance on both strong and weak players' efforts. In best-shot contest, in line with the theoretical prediction, strong players' efforts decrease as the noise variance increases. Contrary to prediction, weak players' effort choices are higher than 0 in both high and low noise variances, yet their efforts also decrease with random noise. Finally, we compare how subjects' efforts differ from individual contests to group contests. We find that in all group contests, players exert effort as much as in individual contests.