Göz izleme yönteminden elde edilen ölçümler ile test ve madde istatistikleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relations between the measurements obtained from the eye-tracking method and the test and item statistics
- Tez No: 722434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ATAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, İstatistik, Education and Training, Psychology, Statistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmanın amacı giyilebilir göz takip cihazından elde edilen zaman, konum ve sayım odaklı görsel ölçümler ile test ve madde istatistikleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu amaçla öncelikle sekizinci sınıf Türkçe, matematik ve fen bilimleri derslerine ait kazanımları ölçen, 60 çoktan seçmeli maddeden oluşan bir başarı testi geliştirilmiş ve 4848 öğrenciye uygulanmıştır. Daha sonra bu teste ait test ve madde istatistikleri hesaplanmıştır. Ardından bu test giyilebilir göz takip cihazı ile 60 lise öğrencisine uygulanmıştır. Araştırmanın bulguları zaman ve sayım odaklı olarak elde edilen görsel ölçümler ile başarı puanları arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra, ortalama odaklanma süreleri madde ayırt edicilik indeksi hariç diğer tüm madde istatistikleriyle anlamlı bir ilişki göstermiştir. Ayrıca zaman ve sayım odaklı ölçümlerin, başarı testi uygulamasından elde edilen test puanlarının anlamlı birer yordayıcısı oldukları belirlenmiştir. Buna ilaveten ilk odaklanmaya kadar geçen sürelerde ve toplam ziyaret sürelerinde kızlar lehine, ortalama ziyaret sürelerinde ise erkekler lehine anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları zaman odaklı ölçümler ile test ve madde istatistikleri arasında güçlü bir ilişkinin varlığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationships between time, location and count-oriented visual measurements obtained from a wearable eye tracker and test and item statistics. With this purpose, first of all, an achievement test consisting of 60 multiple-choice items which evaluates the outcomes of eighth grade Turkish, mathematics and science courses was developed and applied to 4848 students. Then, the test and item statistics for this test were calculated. Then, this test was administered to 60 high school students through a wearable eye tracker. The findings of the study revealed a negative and significant relationship between the visual measurements obtained by focusing on time and counting, and achievement scores. In addition, average focusing times showed a significant correlation with all other item statistics except the item discrimination index. In addition, time and count-oriented measures were determined as significant predictors of test scores obtained from the achievement test application. In addition, significant differences were found in favor of girls in the time passing until the first focus and in total visit times, and in favor of boys in the average visit times. Research results reveal the existence of a strong relationship between time-based measures and test and item statistics.