Gıda ambalaj tasarımı: Torku örneği
Food packaging design: Torku example
  1. Tez No: 722455
  2. Yazar: KEMAL SAMİ ÖZTERİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN LİMON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Ambalaj, insanlığın varlığından beri üreticinin ürünlerini koruması ve taşıması gibi amaçlar üzerine ortaya çıkan bir grafik tasarım ürünüdür. Gıda üreticileri arasında oluşan rekabetin varlıklarından biri haline gelen ambalaj, birbirlerine fark oluşturabilecekleri bir unsura dönüşmüştür. Ambalajların tasarım ve üretim uygulamalarının yanı sıra; oluşturulan kıstas ölçeğinde ambalajların form, renk, tipografi ve illüstrasyon gibi hususların incelendiği bu çalışmada ilgili alanlarda faaliyet gösterenleri aydınlatmak, tüketicileri gıda ambalajları üzerine detaylı şekilde bilinçlendirmek ve gelecek araştırmalara katkı sağlamak hedeflenmiştir. Konuyla ilgili olarak literatür taraması yapılmış olup nitel araştırma yöntemlerinden tarama modeli tercih edilmiştir. Çalışmada varılan noktada; gıda ambalajlarının tasarımının markalaşmada önemli bir konumda olduğu ve firmaların rekabette buna dikkat ettiği; Torku markasının ise ulusal tarzdaki ambalaj tasarımı çizgisinin sektör şartlarına göre uygunluğu ve tasarım trendlerini yakalama eğiliminde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Packaging is a graphic design product that has emerged for the purpose of protecting and carrying the products of the manufacturer since the existence of humanity. Packaging, which has become one of the assets of the competition between food manufacturers, has turned into an element that can make a difference to each other. In addition to the design and production applications of packaging; In this study, in which aspects such as form, color, typography and illustration of the packages are examined in the criterion scale created, it is aimed to enlighten those who operate in the relevant fields, to raise the awareness of the consumers in detail on food packaging and to contribute to future research. A literature review has been made on the subject and scanning model has been preferred from qualitative research methods. At the point reached in the study; the design of food packaging is in an important position in branding and companies pay attention to this in competition; On the other hand, it has been determined that the national style packaging design line of the Torku brand is suitable for the sector conditions and tends to catch up with the design trends.