Bakır içermeyen fren sürtünme kompozitlerinin tasarımı, üretimi ve karakterizasyonu
Design, production and characterization of copper-free brake friction composites
- Tez No: 722460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU SUGÖZÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Fren balatalarının içerisinde bulunan çok sayıda malzeme arasından bakır, fren balatasının ısı iletim katsayısını yükseltici, mukavemet arttırıcı ve katı yağlayıcı görevlerini üstlenir. Sürtünme sırasında, sürtünme tabakası oluşumuna katkı sağlar. Bu çalışmada bakırın yerine ikame edecek malzemelerin araştırılması yapılmıştır. Bakırın balata içerisindeki katı yağlayıcılık görevini üstlenebileceği düşünülen, ısı iletim katsayısı yüksek malzemeler seçilmeye çalışılmıştır. Seçilen malzemeler h-BN, Termo Grafit ve WS2 olmuştur. Seçilen malzemelerin her birini ağırlıkça %10, %15 ve %20 oranlarında içeren numuneler ile bir tane %15 bakır içeren, toplam 10 adet numune üretilmiştir. Üretilen numunelerle sürtünme deneyleri yapılmıştır. Her numunenin ortalama sürtünme katsayısı, sürtünme stabilitesi, sertliği, özgül aşınma oranı, yüzey pürüzlülüğü, yoğunluğu, optik ve taramalı elektron mikroskobu ile görüntüleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Among the many materials found in the brake pads, copper acts as an increaser of the heat transmission coefficient of the brake pad, an increaser of strength and a solid lubricant. During friction, it contributes to the formation of friction layer. In this study, the materials to replace copper were investigated. It has been tried to choose materials with high heat transmission coefficient, which are thought to be able to assume the role of solid lubricating copper in the lining. The selected materials were h-BN, Thermo Graphite and WS2. A total of 10 samples containing 10%, 15% and 20% by weight of each of the selected materials and one containing 15% copper were produced. Friction tests were carried out with the produced samples. The average friction coefficient, friction stability, hardness, specific wear amount, surface roughness, density, optical and scanning electron microscopy images of each sample were determined.