Bakır içermeyen sürtünme kompozitlerinde seramik takviye cinsi ve miktarının tribolojik özelliklere etkisi
The effect of ceramic reinforcement type and amount on tribological properties i̇n copper-free friction composites
  1. Tez No: 1019751
  2. Yazar: MEHMET NAZMİ DEKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU SUGÖZÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Çevresel düzenlemeler doğrultusunda bakır kullanımının aşamalı olarak sınırlandırılması, otomotiv endüstrisinde bakırsız fren balatalarının geliştirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Bu tez çalışmasında, tamamen bakırsız fren balatalarında Al₂O₃, SiO₂ ve ZrSiO₄ seramik takviyelerinin türü ile ağırlık oranlarının (%5, %10, %15) tribolojik performans, aşınma davranışı, sürtünme stabilitesi ve aşınmış yüzey morfolojisi üzerindeki etkileri sistematik olarak incelenmiştir. Sabit bir ana formülasyona üç farklı seramik katkı uygulanarak dokuz bakırsız kompozit numune üretilmiş ve performans değerlendirmesi bu numuneler üzerinden gerçekleştirilmiştir. Sürtünme ve aşınma testleri pin-on-disc test cihazında 6 bar basınç, 616 devir/dakika hız ve 10 dakika süreyle gerçekleştirilmiş; sürtünme katsayısı, özgül aşınma oranı, yüzey sıcaklığı ve aşınmış yüzeylerin taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizleri kapsamlı biçimde değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, Al₂O₃ takviyesinin düşük katkı oranlarında sürtünme katsayısını artırdığını, ancak katkı oranı yükseldikçe sürtünme stabilitesi ile aşınma direncinin belirgin biçimde azaldığını göstermiştir. SiO₂ takviyesi tüm oranlarda sürtünme katsayısını düşürmüş; yüksek katkı seviyelerinde ise adezif aşınma mekanizmasının yoğunlaşmasına bağlı olarak malzeme kaybının arttığı gözlenmiştir. ZrSiO₄ takviyesinde ise diğer katkılara kıyasla daha dengeli bir performans elde edilmiştir. Özellikle %5 ZrSiO₄ katkılı Z5 numunesi, referans numuneye kıyasla daha yüksek ortalama sürtünme katsayısı (0,58), daha yüksek sürtünme stabilitesi (%79.5), daha düşük özgül aşınma oranı ve SEM analizlerinde gözlenen daha düzenli yüzey yapısı ile dikkat çekmiş; bu nedenle çalışmada değerlendirilen katkılar arasında en uygun performans profiline sahip numune olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In line with environmental regulations, the gradual restriction of copper use has necessitated the development of copper-free brake pads in the automotive industry. In this thesis, the effects of the type and weight percentage (5, 10, and 15 wt.%) of ceramic reinforcements Al₂O₃, SiO₂, and ZrSiO₄ on the tribological performance, wear behavior, friction stability, and worn surface morphology of fully copper-free brake pads were systematically investigated. Nine copper-free composite specimens were produced by incorporating three different ceramic additives into a fixed base formulation, and their performance was evaluated.Friction and wear tests were conducted using a pin-on-disc tribometer under a pressure of 6 bar, a rotational speed of 616 rpm, and a test duration of 10 min. The coefficient of friction, specific wear rate, surface temperature, and scanning electron microscopy (SEM) analyses of the worn surfaces were comprehensively evaluated. The results showed that Al₂O₃ reinforcement increased the coefficient of friction at low reinforcement contents; however, increasing the reinforcement content resulted in a significant reduction in both friction stability and wear resistance. SiO₂ reinforcement reduced the coefficient of friction at all reinforcement levels, while higher contents led to increased material loss due to the intensification of adhesive wear mechanisms. In contrast, ZrSiO₄ reinforcement exhibited a more balanced tribological performance than the other additives. In particular, the Z5 specimen containing 5 wt.% ZrSiO₄ demonstrated a higher average coefficient of friction (0.58), greater friction stability (79.5%), a lower specific wear rate, and a more uniform worn surface morphology compared with the reference specimen. Therefore, among all formulations evaluated in this study, the Z5 specimen exhibited the best overall performance.