Investigating informal mentoring process in terms of its potential to support student teacher identity development: A case study
Informel rehberlik sürecinin öğretmen adayı kimlik gelişimini destekleme potansiyeli açısından araştırılması: Bir vaka çalışması
  1. Tez No: 722493
  2. Yazar: DİLEK FAZLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR AKKUŞ ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu nitel durum çalışması, öğretmen adayları ve rehber öğretmenler arasındaki informel rehberlik ilişkisinin, öğretmen adaylarının mesleki kimlik gelişimini desteklemek için nasıl çalıştığını araştırmayı amaçlamıştır. Çalışma ayrıca öğretmen adaylarının ve rehber öğretmenlerin bakış açılarından, informel rehberlik sürecinin öğretmen adaylarının kimlik gelişimi üzerindeki potansiyelini araştırmayı amaçlamıştır. Araştırma, 2020-2021 bahar döneminde Türkiye'de tanınmış bir devlet üniversitesinin eğitim fakültesinde verilen sınıf yönetimi dersi kapsamında gerçekleştirilmiştir. Çoklu veri kaynakları arasında video kayıtları, rehber öğretmenlerle yarı yapılandırılmış görüşmeler ve öğretmen adaylarıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yer almaktadır. Video kayıtları, yirmi iki öğretmen adayının ve beş rehber öğretmenin gruplar halinde bir sınıf yönetimi konusuyla ilgili bir ders planı tasarladığı informel rehberlik sürecini içermektedir. Ayrıca, yarı yapılandırılmış görüşmelere beş rehber öğretmen ve on bir öğretmen adayı katılmıştır. Verilerin analizinde tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. Tüm veriler, MAXQDA (2020) yazılımı aracılığıyla teorik bir mercek olarak Izadinia'nın (2018) ilkeleri kullanılarak analiz edilmiştir. Veri analizi, informel rehberlik sürecinin öğretmen adaylarının mesleki kimlik gelişimini destekleme potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymuştur. Mentor öğretmenler, güçlü bir ilişki kurmak ve sürdürmek, destek ve teşvik sunmak, sürekli geri bildirim sağlamak, yansıtıcı etkinliklere zaman ayırmak, olumlu bir ortam yaratmak, farkındalığı, kendi kendini tanıma ve gelecek bağdaştırmaları mümkün kılmak gibi öğretmen adaylarının mesleki kimlik gelişimini etkileme potansiyeline sahip birçok ilkeden yararlanmışlardır.
Özet (Çeviri)
This case study aimed to investigate how an informal mentoring relationship among student teachers and mentor teachers has worked to support student teachers' professional identity development. The study also aimed to explore the potential of the informal mentoring process on student teacher identity development from the perspectives of student teachers and mentor teachers. The study was conducted within the scope of a classroom management course offered at the faculty of education at a well-known public university in Turkey in the 2020-2021 Spring Term. The multiple data resources included video recordings, semi-structured interviews with mentor teachers, and semi-structured interviews with student teachers. Video recordings captured the informal mentoring process in which 22 student teachers and five mentor teachers codesigned a lesson plan related to a classroom management topic in groups. Also, five mentor teachers and eleven student teachers participated in semi-structured interviews. Thematic analysis method was used for data analysis. All data were analyzed utilizing Izadinia's (2018) principles as a theoretical lens through MAXQDA (2020) software. The data analysis revealed that the informal mentoring process has the potential to support student teachers' professional identity development. Mentor teachers made use of several principles that has the potential to inform student teachers' professional identity development such as building and maintaining a strong relationship, offering support and encouragement, providing ongoing feedback, making time for reflective activities, creating a positive environment, enabling awareness, selfidentifications, and future projections.