Kadın yöneticilerin öğretim liderliği davranışları: Eğitim kurumlarında metaforik bir çalışma
Instructional leadership behavior of women managers: A metaphoric study in educational institutions
  1. Tez No: 722494
  2. Yazar: ARİFE ŞAHİN KESİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
İnsanların yaşamında her dönemde önemini koruyan eğitim ve öğretim faaliyetleri, belirli hedefleri öğrencilere kazandırmak için faaliyet gösteren kurumlar olan okullar aracılığıyla yürütülmektedir. Küresel çapta önem kazanan etki okul çalışmalarında okul yöneticilerinin öğretim liderliği özelliği göstermesi beklenmektedir. Öğrenci öğrenmesine odaklanan ve birçok boyutla değerlendirilen öğretim liderliği ulusal ve uluslararası birçok araştırmada ele alınmıştır. Bu araştırmanın temel amacı ise; eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler ve eğitim yöneticilerinin kadın yöneticilerin öğretim liderliği davranışlarına yönelik metaforik algılarını araştırmaktır. Araştırma nitel araştırma yönteminin olgubilim araştırma deseni ile yürütülmüştür. Çalışma grubu belirlenirken amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ve maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılmıştır. Araştırma 2020-2021 eğitim öğretim döneminde İstanbul ilinde 9 farklı özel okulda görev yapan öğretmenler ve eğitim yöneticileri ile yapılan görüşmelerle yürütülmüştür. Araştırma kapsamında çalışma grubu; 6 kadın öğretmen, 6 erkek öğretmen, 6 kadın eğitim yöneticisi ve 6 erkek eğitim yöneticisi olmak üzere toplam 24 katılımcıdan oluşmaktadır. Verilerin toplanması için yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Katılımcılar ile yapılan görüşmeler sonucunda ulaşılan veriler içerik analizi tekniğiyle incelenmiştir. Kadın eğitim yöneticilerinin öğretim liderliği özelliklerine ilişkin katılımcılar toplam 29 metafor paylaşmıştır. Katılımcıların görüşmelerin genelinde doğrudan ve dolaylı olarak en fazla“anne”metaforunu ürettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Education and training activities, which maintain their importance in every period of people's lives, are carried out through schools, which are institutions that operate to gain certain goals to students. It is expected that school administrators will show the characteristics of instructional leadership in school studies that have gained importance on a global scale. Instructional leadership, which focuses on student learning and is evaluated in many dimensions, has been addressed in many national and international studies. The main purpose of this research is; The aim of this study is to investigate the metaphorical perceptions of teachers and education administrators working in educational institutions towards the teaching leadership behaviors of female administrators. The research was conducted with the phenomenology research design of the qualitative research method. While determining the study group, criterion sampling and maximum diversity sampling, which are among purposeful sampling methods, were used. The research was conducted through interviews with teachers and education administrators working in 9 different private schools in Istanbul during the 2020-2021 academic year. Working group within the scope of the research; It consists of a total of 24 participants, 6 female teachers, 6 male teachers, 6 female education administrators and 6 male education administrators. Semi-structured interview for data collection technique has been used. The data obtained as a result of the interviews with the participants were analyzed using the content analysis technique. Regarding the instructional leadership characteristics of female education administrators, the participants shared a total of 29 metaphors. It was determined that the participants mostly produced the“mother”metaphor, directly and indirectly, throughout the interviews.