Devletin değişen rolü bağlamında KOSGEB ve eğitim politikaları
KOSGEB and education politicals as part of state's chancing role
- Tez No: 229363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, İşletme, Education and Training, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Uzun yıllardan bu yana ülkemizde siyasi, idari ve sosyal alanlarda meydana gelen değişim çeşitli yaklaşımlarla ele alınmıştır. 21.yüzyıl ile birlikte geleneksel yaklaşımlar terk edilerek, yeni kamu yönetimi yaklaşımı benimsenmiştir. Bu yaklaşım ile ilk olarak katı bir yapısı olan kamu yönetimi, daha esnek bir yapıya kavuşturulmuş, daha şeffaf, daha katılımcı bir yönetim anlayışına geçilmiştir.Türkiye'de, 1990'lı yıllar itibariyle kapsamlı ve sistemli bir yapılanma uygulaması gerçekleştirilememiştir. Ancak, özellikle Beş Yıllık Kalkınma Planları'nda yapılması gereken idari reform çalışmalarına sürekli yer verilmiştir.Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) da, yeniden yapılanma sürecine girmiş ve KOBİ'lerin; teknolojiyi izleme, günün rekabet koşullarında ayakta kalma, kendini geliştirme, kazancını artırma vb. hedefleri yakalayabilmelerine katkı sağlamayı amaç edinmiştir.KOBİ'lerin söz konusu hedeflere ulaşabilmesinde en önemli faktörlerden biri, yetişmiş insan gücüdür. KOSGEB de nitelikli insan gücü temini maksadıyla eğitim destekleri vermektedir.Eğitim, gelişmenin geleceğe yönelik önemli bir boyutunu oluşturur. Bilginin; insan sağlığı ve güvenliği, iletişim, hukuk ve eğitim düzeyinin artırılması amacıyla yansıtılması ve ürüne dönüştürülmesi ihmal edilemez ve ertelenemez bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
The changes occurring since long years in our country in political, administrative, and social fields are handled with various approaches. The traditional approaches were left by 21st century by adopting new public management approaches. The public administration having a tough structure initially lead to a more flexible structure and a more transparent, more participating understanding of administration was adopted.In Turkey, a comprehensive and systematic configuration implementation cannot be realized by 1990s. However, the necessary administrative reform studies especially within Five Year Development Plans were continuously taken to agenda.The Presidency of Development and Support of Medium and Small Sized Industry (KOSGEB) has also entered to a re-structuring process and purposed to provide contribution to KOBI?s to follow up technology, to survive against tug-of-war conditions, to improve themselves etc. to realize their targets.One of the most important factors for KOBI?s to realized aforementioned targets is trained human force. Therefore, KOSGEB is providing training support to maintain qualified human power.The term of re-structuring is inspected in the first section of study; the restructuring studies implemented in Turkey and in World are being investigated . In the second section, the training support of KOSGEB to KOBI?s addressing one of the most important needs of KOBI?s and solution proposals to fulfill training needs are presented.