Management of visual artist estates and the case of Turkey
Görsel sanatçı miraslarının yönetimi ve Türkiye örneği
  1. Tez No: 722545
  2. Yazar: AYŞE SERRA YENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Görsel sanatçı miraslarının kapsamı ve söz konusu mirasların yönetilme biçimlerinin sanat tarihi yazımı üzerindeki etkisi, bu tez araştırmasının konusunu oluşturmaktadır. Araştırma, en temelinde, sanatçıların şahsi miraslarının ancak bir bağlama yerleştirildiği durumda etkin şekilde anlaşılabileceği ve parçası oldukları kültürel mirasa katkılarının, bu mirasın yapılandırılması ve korunması için verilen uğraş oranında mümkün olabileceği savını araştırmaktadır. Sanatçıların kendi niyet ve isteklerini ana kriter olarak öne süren bu araştırma, Batı'da savaş sonrası süreçte gelişen ilgili pratikler ile Türkiye'de 1980 sonrası ortaya çıkan uygulamaları değerlendirmektedir. Araştırmanın Türkiye'deki güncel pratiklere odaklanan bölümü, konunun Türkiye coğrafyasında henüz bakir bir alana işaret etmesi nedeniyle, ağırlıklı olarak sanat alanından kilit isimlerle yapılan sözlü görüşmelerle yürütülmüştür. Bu görüşmeler neticesinde sanatçıların, varislerinin ya da sanatçıların temsilini üstlenen ticari galerilerin çalışmalarını çoğunlukla piyasa güdümlü bir alan içinde sürdürdükleri; sanatçı miraslarını yapılandırmaya ve Türkiye'de mevcut Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku'nu takip etmeye yönelik bir anlayışın tam anlamıyla yerleşmediği tespit edilmiştir. Buna karşılık, sanatçıların miraslarına ait ögelerin savunulmasına öncelik veren tarafların, bütünlüğü bozulmayacak veya hatalı okumalara zemin hazırlamayacak şekilde koruma altına alınan, böylelikle daha yaşatılabilir miraslar ortaya koymakla kalmayıp, sanatçılara dair yeni bakış açılarının geliştirilmesine de katkıda bulundukları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explore the scope of visual artist estates and the impact of their management on the art historical writing. Fundamentally, it examines the theory that the artists' legacies are effectively comprehended when their work is contextualized, that they contribute to the cultural heritage of their origin in proportion to the work that goes into planning and safeguarding their estates. Emphasizing the artists' intentions and requests as key factors in this venture, the research evaluates related practices in the West after the post-war period in comparison to those observed in Turkey after the 1980's. The research focusing on the actual practices in Turkey has mainly been conducted by means of interviews with key players, given the fact that the subject points out to an uncharted territory of literature in Turkey. Based on these interviews, it has been established that the artists, their heirs and the commercial galleries assuming representational roles often operate in a market- driven field, meaning little consideration is given to the structuring of estates and keeping in line with the legislation of the Law on Intellectual and Artistic Works in Turkey. Conversely, it has been ascertained that parties prioritizing the advocacy of estate assets have not only engendered more viable legacies, which are secured from being disintegrated and, by extension, being misconstrued as art historical materials, but have also yielded new perspectives on the artists.