Koronavirüsün insanlar üzerinde yarattığı kaygı düzeyinin incelenmesi
Investigation of the level of anxiety caused by the coronavirus
- Tez No: 722544
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Covid-19 pandemisi; insanların fiziksel sağlığı ve yaşamları için ciddi tehditlere neden olmaktadır. Koronavirüs fiziksel bir hastalık olmanın ötesinde sosyal, psikolojik ve ekonomik boyutlarda büyük etkiler ortaya koymuştur. İnsanı her yönü ile etkilemiştir. Kaygı; kişinin korku verici veya tehdit edici bir duruma karşı vermiş olduğu ruhsal ve bedensel bir tepkidir. Bu kapsamda koronavirüsün insanlar üzerinde yarattığı kaygı düzeylerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın evrenini Isparta ilinde yaşayan 20-60 yaşındaki (275 kadın ve 120 erkek) bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Isparta ilinde yaşayan 20-60 yaşında (275 kadın ve 120 erkek) bireyler oluşturmaktadır. Araştırmada 20-60 yaş arası bireyler üzerinde koronavirüsün yarattığı kaygı düzeyleri belirlenmesi amacıyla genel tarama modellerinden biri olan ilişkisel tarama modeline göre yapılmıştır. Çalışma doğrultusunda koronavirüsün bireyler üzerinde yarattığı kaygı düzeyleri ile demografik değişkenler arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Bunun yanı sıra koronavirüs nedeniyle oluşan kaygı ile SCL-90 ve boyutları arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca koronavirüs nedeniyle oluşan kaygı ile SCL-90 ve boyutlarının anlamlı yordayıcısı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Covid-19 pandemic; cause serious threats to people's physical health and lives. Beyond being a physical disease, the coronavirus has had great social, psychological and economic effects. It has affected people in every way. Worry; It is a mental and physical reaction of a person to a frightening or threatening situation. In this context, it is aimed to examine the anxiety levels caused by the coronavirus on people. The population of the research consists of individuals aged 20-60 (275 females and 120 males) living in Isparta. The sample of the study consists of individuals aged 20-60 (275 females and 120 males) living in the province of Isparta. In the study, it was carried out according to the relational screening model, which is one of the general screening models, in order to determine the anxiety levels caused by the coronavirus on individuals between the ages of 20-60. In line with the study, no significant difference was observed between the anxiety levels caused by the coronavirus on individuals and demographic variables. In addition, a significant relationship was found between anxiety caused by coronavirus and SCL-90 and its dimensions. In addition, anxiety caused by coronavirus was found to be a significant predictor of SCL-90 and its dimensions.