Doğum sonu dönemde meme başı çatlağı oluşumunun önlenmesinde kullanılan balmumu içerikli bariyer ve anne sütünün etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of the beeswax-containing barrier and breast milk used in the prevention of nipple crack in postpartum period
  1. Tez No: 722576
  2. Yazar: SEDA SERHATLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN GENÇTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırma doğum sonu erken dönemde meme başı çatlaklarının önlenmesinde balmumu içerikli bariyer ve anne sütünün etkinliğinin değerlendirildiği randomize kontrollü deneysel araştırma özelliğindedir. Araştırmanın örneklemi güç analizi yapılarak belirlenmiştir. Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi doğum sonu servisinde gerçekleştirilen araştırmanın örneklemine, araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan balmumu içerikli bariyer grubuna 30, anne sütü grubuna 30 ve kontrol grubuna 30 anne olmak üzere toplam 90 anne dahil edilmiştir. Araştırmaya dahil edilen annelerin her birine araştırmacı tarafından gözlem günlerinde de tekrarlanan emzirme eğitimi verilmiş ve doğum sonu 1., 3. ve 5. gün gerçekleştirilen yüz yüze gözlemlerde eğitim öncesi ve sonrası emzirmeleri Bristol Emzirme Değerlendirme Ölçeği (BEDÖ) kullanılarak değerlendirilmiştir. Balmumu içerikli bariyer, anne sütü ve kontrol grubunda yer alan anneler doğum sonu 1., 3., 5., 7. ve 10. günlerde meme başı çatlağı oluşumu açısından değerlendirilmişlerdir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, doğum sonu gözlem günlerinde en çok meme sorunu ve meme çatlağı gelişen grup kontrol grubu; en az sorun ve çatlak gelişen grup ise balmumu içerikli bariyer grubudur. Balmumu içerikli meme bariyeri grubunda doğum sonu 4. ve 5. gözlemlerde meme başı çatlağı gelişmediği ve ilk gözlemlerde gelişen çatlakların iyileştiği görülmüştür. Balmumu içerikli bariyer ve anne sütü meme bakım uygulamalarından memnuniyet oranı, balmumu grubunda daha yüksek bulunmuştur. Annelerin emzirmeden duydukları memnuniyet balmumu içerikli bariyer grubunda daha fazla bulunmuştur. Bu sonuçlar balmumu içerikli meme başı bariyerinin meme başı çatlaklarını önlemede etkili bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research is a randomized controlled experimental study evaluating the effectiveness of beeswax-containing barrier and breast milk in the prevention of nipple cracks in the early postpartum period. Research sample was determined by performing power analysis. Total number of 90 mothers, including 30 mothers in the beeswax-containing barrier group, 30 mothers in the breast milk group, and 30 mothers in the control group, were included in the sample of the study conducted in the postpartum service of the Karabuk University Training and Research Hospital. Breastfeeding training was repeatedly given during each observation days to each mothers included in the study. During the 1st, 3rd, and 10th postpartum day face-to-face observations breastfeeding quality before and after the given training was evaluated regarding Bristol Breastfeeding Assessment Tool (BBAT) criteria. Mothers in the beeswax-containing barrier, breast milk and control groups were evaluated in terms of nipple cracks on the 1st, 3rd, 5th, 7th, and 10th postpartum days. According to the study findings, breast fissure and breast cracks during the postpartum observation days were observed mostly in the control and rarely in the beeswax-containing barrier group. In the beeswax-containing barrier group, nipple cracks did not observed in the 4th and 5th postpartum observations also nipple cracks observed during the first observation days, healed. Intervention satisfaction rate in beeswax-containing barrier group was higher than breast milk group in terms of breast care. Mother's breastfeeding satisfaction rate was measured to be highest for the mothers using beeswax-containing barriers. These findings reveal that the beeswax-containing barrier is an effective method in preventing nipple cracks.