Üç metre geri yürüme testinin serebral palsi'li (SP) çocuklarda uygulanabilirliği ve güvenirliğinin incelenmesi
Investigation of the applicability and safety of the three meter walk test in children WİTH cerebral palsy (SP)
- Tez No: 722614
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DEMİRGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmamızın amacı Üç Metre Geri Yürüme Testi (3MGYT)'nin Serebral Palsi (SP)'li çocuklarda uygulanabilirliği ve güvenirliğinin incelenmesidir. Çalışmaya yaş ortalamaları 12.34±3.78 olan, GMFCS 1 ve 2 düzeyindeki 55 SP'li çocuk ve 30 kontrol grubu (37 erkek/18 kız) dahil edildi. 3MGYT'nin güvenirliği için GMFCS seviyelerine göre Intraclass Correlation Coefficient (ICC) kullanıldı. MDC tahminleri, temel veriler kullanılarak hesaplandı. 3MGYT'nin geçerliği, Yukarı Aşağı Merdiven İnip Çıkma Testi (YAMİÇT), Pediatrik Berg Denge Ölçeği (PBDÖ), Süreli Kalk Yürü Testi (SKYT), Fonksiyonel Uzana Testi (FUT), Dört Kare Adım Testi (DKAT) arasındaki korelasyon değerlendirildi. 3 MGYT'in değerlendirici içi ve değerlendiriciler arası güvenilirliği GMFCS seviye 1'de (Intra-rater ICC=0,981-0,987, inter-rater ICC=0,982-0,993) ve GMFCS seviye 2'de (Intra-rater ICC=0,927-0,933, inter-rater ICC=0,954-0,968) mükemmel bulundu. GMFSC 1 için değerlendiriciler içi MDC değerleri 1,17-1,22 sn idi. GMFSC 2 için 1,40-1,42 sn idi. GMFCS 1 için değerlendiriciler arası MDC değerleri ise 1,00-1,28 sn, GMFSC 2 için MDC değerleri ise 1,08-1,22 sn bulundu. GMFCS 1'de 3MGYT'nin 3MGYT ile PBDÖ, SKYT, FSST arasında çok güçlü korelasyon bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the applicability and reliability of the 3 Meter Backward walking test (3MBWT) in children with Cerebral Palsy (CP). 55 children with CP and 30 healthy controls (37 boys/18 girls) with a mean age of 12,34±3,78 years, at GMFCS 1 and 2 levels, were included in the study. The Intraclass Correlation Coefficient (ICC) was used according to the GMFCS levels for the reliability of 3MBWT. MDC estimates were calculated using baseline data. The validity of the 3MBWT was evaluated by its correlation between the Timed Up and Down Stairs Test (TUDST), Pediatric Berg Balance Scale (PBBS), Timed Up and Go Test (SKYT), Functional Reach Test (FRT) and Four Square Step Test (FSST). The intra-rater and evaluator reliability of the 3 MBWT was also at GMFCS Level 1 (Intra-rater ICC=0,981-0,987, inter-rateer ICC=0,982-0,993) and GMFCS Level 2 (Intra-rerater ICC=0,927-0,933 inter-rater ICC=0,954-0,968) was found to be excellent Intra-rater MDC Values for GMFSC 1 were 1,17-1,22 sec. For GMFSC 2 they were 1,40-1,42 sec. Inter-rater MDC Heights for GMFCS 1 were MDC values were found to be 1.00-1.28 sec, and 1.08-1.22 sec for GMFSC 2. In GMFCS 1, 3MBWT with 3MBWT PBBS, SKYT, FSST were found to be quite strong.