Üniversite öğrencilerinin algıladıkladıkları ebeveyn tutumları ile duygusal yeme davranışı arasındaki ilişkide duygu dışavurumunun rolü
The role of emotional expression in the relationship between university students' perceived parent attitudes and emotional eating behavior
  1. Tez No: 722630
  2. Yazar: BERNA ENÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencilerinin ebeveyn tutumları ile duygusal yeme davranışı arasındaki ilişkide duygu dışavurumunun aracı rolünün incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni duygusal yeme, bağımsız değişkeni ebeveyn tutumları, aracı değişkeni ise duygu dışavurumdur. Araştırma kapsamında 18-25 yaş aralığındaki üniversite öğrencilerinin duygusal yeme düzeylerinin, cinsiyet ve çalışma durumu değişkenleri bakımından anlamlı ölçüde farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Araştırmanın katılımcı grubu üniversite öğrencilerinden meydana gelmektedir. Çalışmaya, 361 kişi katılım göstermiştir. Çalışma, genel tarama modelleri içerisinde yer alan ilişkisel tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada verilerin elde edilmesi için“Sosyo-Demografik Bilgi Formu”,“Anne-Baba Tutum Ölçeği”,“Türkçe Duygusal Yeme Ölçeği”ve“Berkeley Duygu İfadesi Ölçeği”kullanılmıştır. Duygu dışavurumunun aracı rolünün incelenmesi amacıyla PROCESS'ten yararlanılmıştır. Analiz sonucunda koruyucu/istekçi ve otoriter ebeveyn tutumları ile duygusal yeme arasındaki ilişkide duygu dışavurumunun aracı bir rol oynadığı görülmüştür. Aynı zamanda ebeveyn tutumları ve duygu dışavurumunun duygusal yemeyi ne derece yordadığını belirlemek amacıyla çoklu regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the mediating role of emotion expression in the relationship between parental attitudes and emotional eating behavior of university students. The dependent variable of the study is emotional eating, the independent variable is parental attitudes, and the mediator variable is emotion expression. Within the scope of the research, it was also examined whether the emotional eating levels of university students differed significantly in terms of gender, educational status, employment status, mother's education level and father's education level variables. The participant group of the research consists of university students. 361 individuals participated in the research. The research was carried out with the relational scanning model, one of the general scanning models.“Socio-Demographic Information Form”was used as a data collection tool in order to reach the demographic information of individuals. In addition,“Parental Attitude Scale”,“Turkish Emotional Eating Scale”and“Berkeley Emotional Expression Scale”were used. PROCESS was used to examine the mediating role of emotion expression. As a result of the analysis, it was seen that expression of emotion played a mediating role in the relationship between protective/demanding and authoritarian parental attitudes and emotional eating. At the same time, multiple regression analysis was conducted to determine to what extent parental attitudes and emotional expression predict emotional eating.