Serebral palsili çocukların ebeveynlerinin hastalık, fizyoterapi ve rehabilitasyon hakkındaki farkındalık durumlarının incelenmesi
İnvestigation of the awareness of the parents of the children with cerebral palsy about disease physiotherapy and rehabilitation
  1. Tez No: 722701
  2. Yazar: HATİCE SEÇİNTİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı Serebral Palsi'li (SP) çocuklara primer bakım veren ebeveynlerin hastalık, fizyoterapi ve rehabilitasyon hakkındaki farkındalık durumlarını incelemekti. Çalışmaya 4-18 yaş arası SP'li çocuğu olan 78 ebeveyn dâhil edildi. Farkındalık düzeyinin belirlenmesinde Serebral Palsi Hastalık, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Farkındalık Değerlendirme Formu kullanıldı. Verilerin istatiksel analizinde IBM SPSS 24 paket programı kullanıldı. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında ki kare testi kullanıldı. Yapılan analizler sonucunda katılımcıları büyük oranda annelerin oluşturduğu bulundu (%85,9). Anket sonuçlarına göre ebeveynlerin genel farkındalık düzeyleri düşük (%5,17), orta (%56,41) ve yüksek (%38,46) düzeyde bulundu. Ebeveynlerin eğitim düzeyi ve ekonomik durumuna göre katılımcıların farkındalık düzeyleri benzer bulundu (p>0,05). Ayrıca SP'li çocukların cerrahi geçirme durumu, yaş dağılımı ve kaba motor fonksiyon seviyelerine göre de katılımcıların farkındalık düzeyleri arasınds fark bulunmadı (p>0,05). Sonuç olarak SP'li çocukları olan ebeveynlerin hastalık, fizyoterapi ve rehabilitasyon hakkındaki farkındalık düzeylerinin genel olarak orta ve yüksek farkındalık düzeyinde olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the awareness of parents who provide primary care to children with Cerebral Palsy (CP) about the disease, physiotherapy and rehabilitation. Parents (n=78) of children with the aged of 4-18 years diagnosed CP, were included in the study. Cerebral Palsy Disease, Physiotherapy and Rehabilitation Awareness Evaluation Form was used to determine the level of awareness. IBM SPSS 24 package program was used for statistical analysis of the data. Chi-square test was used to compare categorical variables. As a result of the analysis, it was found that the majority of the participants were mothers (85.9%). According to the results of the survey, parents' general awareness levels were found to be low (5.17%), medium (56.41%) and high (38.46%). Awareness levels of the participants were found to be similar according to the education level and economic status of the parents (p>0.05). In addition, there was no difference between the awareness levels of the participants according to the surgical status, age distribution and gross motor function levels of the children with CP (p>0.05). As a result, it was determined that the awareness levels of parents with children with CP about the disease, physiotherapy and rehabilitation were generally at medium and high awareness levels.