Evaluation of multilayer insulation performance equations available in the literature
Literatürdeki mevcut çok katmanlı yalıtım battaniyesi performans denklemlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 722756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çok Katmanlı Yalıtım Battaniyesi (ÇKYB) kriyojenik, uzay aracı uygulamaları ve daha birçok sektörde kullanılan ısı yalıtım malzemeleridir. Literatürde, ÇKYB'lerin ısıl performansını tahmin etmek için birçok denklem bulunmaktadır. Tez kapsamında literatürde yer alan bazı ısı akısı tahmin denklemleri incelenmiştir. Bu denklemlerin doğruluğu ve geçerliliği, deneysel sonuçları belirli olan 8 ve 22 katmanlı ÇKYB'lere ait deneysel sonuçlar kullanılarak tartışılmıştır. Bu denklemleri kullanmak için, bu denklemler için gerekli olan ÇKYB'lerin özellikleri ve parametreleri belirlenmiştir. Bu parametreler doğrultusunda, 8 ve 22 katmanlı ÇKYB'lerin deneysel kararlı durum ısı akısı sonuçlarını tahmin etmek için ticari bir yazılım kullanılarak iteratif ve doğrudan sayısal hesaplama kodları üretildi. Bu denklemlerden elde edilen ısı akısı sonuçları, bu denklemlerin doğruluğunu gözlemlemek için deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Tez için yapılan çalışmalara dayanarak, -127° ve -75°C soğuk sınır sıcaklığına sahip ÇKYB'ler için Ayrılmış Mod Denklemi ile Katman Katman ÇKYB Hesaplaması (Layer by Layer MLI Calculation Using a Separated Mode Equation) ve Doenecke denkleminin ısı akısı tahmininin başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, Modified Lockheed denkleminin, aynı soğuk sınır sıcaklıklarında tatmin edici olmayan tahminler verdiği gözlemlenmiştir. Bu denklemlerden elde edilen ısı akısı sonuçları kendi aralarında da karşılaştırılmıştır. Gözlemlere dayalı olarak, Layer by Layer MLI Calculation Using a Separated Mode denkleminin ve Doenecke denkleminin aynı soğuk sınır sıcaklıkları için benzer sonuçlar verdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
MLI blankets are the thermal insulation materials used in cryogenics, spacecraft applications and many other sectors. In literature, there are several equations to predict the thermal performance of MLI blankets. In the content of the thesis, some of heat flux predicting equations in the literature were investigated. The accuracy and the validity of these equations were discussed by using existing in-house experimental results of 8 and 22 layer MLI blankets. In order to utilize these equations, the specifications and the parameters of MLI blankets required for these equations were defined. According to these parameters, iterative and direct numerical computing codes were generated using a commercial software to predict the heat flux results of 8 and 22 layer MLI blankets with respect to different cold boundary temperatures. Obtained heat flux results of these equations were compared with experimental steady state heat flux results to observe the accuracy of these equations. Based on the studies carried out for the thesis, it was concluded that the Layer by Layer MLI Calculation Using a Separated Mode and Doenecke equation is able to predict the heat flux through MLI blankets successfully at the cold boundary temperature of -127°C and -75°C for the MLI blankets with different number of layers. However, Modified Lockheed equation gives unsatisfactory predictions at the same cold boundary temperatures. Obtained heat flux results of these equations were also compared with each other. Based on observations, it was concluded that the Layer by Layer MLI Calculation Using a Separated Mode and Doenecke equation gives similar results for the same cold boundary temperatures.