Okul öncesi öğretmen adaylarının öz yeterlik inançları ile problem çözme ve iletişim becerilerinin yapısal eşitlik modeli ile incelenmesi
Examination of preschool teacher candidates' self-Efficacy beliefs, problem solving and communication skills with structural equation model
  1. Tez No: 722775
  2. Yazar: BAHAR SU GEMİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ÇAKAR ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Araştırmanın amacı okul öncesi öğretmen adaylarının öz yeterlik inancı, problem çözme ve iletişim beceri düzeylerinin belirlenerek, öz yeterlik inancının, bu beceriler üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini 2019-2020 eğitim öğretim yılında, Türkiye'deki üniversitelerde öğrenim gören okul öncesi öğretmen adayları, örneklemini ise 2019-2020 eğitim öğretim yılında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesinde, okul öncesi öğretmenliği bölümünde öğrenim görmekte olan 551 öğretmen adayı oluşturmuştur. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden çok faktörlü yordayıcı korelasyon modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Okul Öncesi Öğretmenlerinin Öz yeterlik İnançları Ölçeği”,“İletişim Becerileri Ölçeği”ve“Problem Çözme Envanteri”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 28., AMOS ve SmartPLS 3. programları kullanılmıştır. Model uyumunun belirlenmesinde PLSEM kullanılmıştır. Araştırma sonucunda okul öncesi öğretmen adaylarının öz yeterlik inançları, iletişim ve problem çözme becerileri ile alt boyutların tamamında ortalamanın üzerinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte, öz yeterlik inancının iletişim ilkeleri ve temel becerileri, iletişim kurmaya istekliliği, kendini ifade etmeyi, etkin dinleme ve sözel olmayan iletişimi, aceleci yaklaşımı, planlı yaklaşımı, kaçıngan yaklaşımı, değerlendirici yaklaşımı, kendine güvenli yaklaşımı ve düşünen yaklaşımı orta düzeyde olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to determine the self-efficacy belief, problem-solving, and communication skill levels of pre-school teacher candidates and to examine the effect of self- efficacy belief on these skills. The universe of the research consisted of pre-school teacher candidates who were students at universities in Turkey in the 2019-2020 academic year. The sample of the research consist of 551 pre-school teacher candidates who were a student at Alanya Alaaddin Keykubat University, Akdeniz University and Pamukkale University in the 2019-2020 academic year. A multi-factor predictive correlation model, one of the quantitative research methods, was used in the research Preschool Teachers Self-Efficacy Beliefs; Communication Skills Scale and Problem Solving Inventory were used as data collection tools in the research. SPSS 28., AMOS and SmartPLS 3. programs were used in the analysis of the data. PLSEM was used to determine the model fit. As a result of the research, it was concluded that pre-school teacher candidates; self-efficacy beliefs, communication and problem-solving skills and self-efficacy beliefs, communication and problem-solving skills were above the average in all sub-dimensions. Finally, as a results of research, it was concluded that self- efficacy belief had moderate positive effects on communication principles and basic skills, willingness to communicate, self-expression, active listening and non-verbal communication, impulsive style, planfullness style, avoidant style, monitoring style, problem solving confidence and reflective style.